RU

Яресько Наталя

Ексміністр фінансів України

Яресько Наталія

Наталія Іванівна (Наталі Енн) Яресько - виконавчий директор Ради з фінансового управління та контролю Пуерто-Рико (2017-2022), міністр фінансів України (2014-2016), співзасновниця та партнер-керівник компанії Horizon Capital (2006-2014), президент та головний виконавчий директор Western NIS Enterprise Fund (WNISEF) (2001-2014).

Місце народження. Освіта. Наталія Яресько виросла до Чикаго, у родині українців, які емігрували до США після Другої світової війни. У 1987 році здобула ступінь бакалавра наук у приватному університеті Де Поля (Чикаго, штат Іллінойс) у галузі бухгалтерського обліку. У 1989 році – ступінь магістра державного управління у Школі державного управління ім. Кеннеді при Гарвардському університеті. Вільно розмовляє українською мовою.

Кар'єра. Працювала у відділі економічної політики Держдепартаменту. Спеціалізація – СРСР.

1992-1995 рр. Наталія Яресько очолювала економічний відділ у посольстві США у Києві.

У 1995 році перейшла працювати у фонд прямих інвестицій у малий та середній бізнес Western NIS Enterprise Fund (WNISEF) регіональним менеджером з інвестицій, який здійснює свою діяльність на території СНД. Фонд був створений за гроші американського уряду ($150 млн). 2001 року Наталія Яресько очолила WNISEF.

У 2006 році разом із трьома партнерами заснувала та очолила керуючу компанію Horizon Capital, яка запустила перший фонд прямого інвестування – Emerging Europe Growth Fund (EEGF) Horizon Capital (було зібрано $132 млн). У 2008 році було запущено другий фонд ЄEGF II обсягом $370 млн. Також під керуванням залишився WNISEF.

До відходу в політику в управлінні Яресько було понад $650 млн. Це гроші понад 100 приватних та інвестиційних американських та європейських інвесторів. Близько $400 млн інвестовано у півтора десятка українських, молдавських та російських компаній. Horizon Capital володів частками в компаніях Агро-Союз, Датагруп, Вітмарк-Україна, Inkerman, Швидко, ТКС Банк, МТБанк (Білорусь), Східфінанс Груп, Біофарма, Ciklum та ін.

Яресько була членом Консультативної ради з питань іноземних інвестицій за президента Ющенка та консультативного комітету Українського центру сприяння іноземному інвестуванню при Кабінеті міністрів України.

2 грудня 2014 року президент України Петро Порошенко підписав указ про надання українського громадянства Наталії Яресько, а також Олександру Квіташвілі, Айварасу Абромавічусу, які також увійшли до уряду. Цього ж дня призначена на посаду міністра фінансів у новому Кабінеті міністрів.

10 квітня 2016 року Яценюк заявив про рішення скласти повноваження прем'єр-міністра, і 14 квітня Верховна Рада проголосувала за його відставку. У той же день було призначено новий склад Кабміну на чолі з Володимиром Гройсманом. У новому уряді Яресько у кріслі міністра фінансів змінив Олександр Данилюк.

У жовтні 2016 року Наталія Яресько стала співробітником Євразійського центру Атлантичної ради (Atlantic Council Dinu Patriciu Eurasia Center, Вашингтон, США), неурядового аналітичного центру в галузі міжнародних відносин, що забезпечує та обслуговує ідеологію розвитку НАТО. Старший радник канадсько-української торгової палати (CUCC).

У 2017 – 2022 роках – голова органу, що наглядає за фіскальною системою Пуерто-Рико (PROMESA).

Громадська діяльність. Співзасновник та учасник Ради конкурентоспроможності України, член наглядової ради Благодійного фонду Open Ukraine, член журі конкурсу "Завтра.UA" та ін.

У травні 2016 року Яресько очолила наглядову раду неполітичної громадської організації Аспен Інститут у Києві.

Регалії. У 2003 році нагороджена орденом княгині Ольги III ступеня.

Сім'я. В розлученні. Виховує двох доньок.

12.03.2024 р.