RU

АероСвіт

АероСвіт

Авіакомпанія АероСвіт — колишня українська авіакомпанія, що існувала з 1994 по 2013 рік. Головний офіс і основний хаб компанії знаходились у міжнародному аеропорту "Бориспіль" в Київській області. До банкрутства АероСвіт мав найбільшу серед українських перевізників мережу регулярних міжнародних маршрутів, виконуючи внутрішні та міжнародні рейси самостійно або спільно з партнерами (код-шерінг) за більш ніж 107 напрямами, включаючи далекомагістральні міжнародні маршрути у В'єтнам, Китай, Індію, Таїланд, Шрі-Ланку, Канаду та США, а також чартерні перевезення.

Історія. Авіакомпанію АероСвіт створено було в 1994 році. 62% акцій ЗАТ "Авіакомпанія АероСвіт" належать українським власникам - Фонду держмайна України (22,4%), компаніям "Генавіаінвест" (близько 25%), "Укрінфоконсалт" (9,8%) та "Бюро" (4,8 %). 38% акцій – частка нідерландської компанії "Gilward Investments BV".

Станом на грудень 2006-го у розпорядженні компанії було 13 повітряних суден, у тому числі - 11 середньомагістральних літаків "Боїнг 737" та два далекомагістральні "Боїнги 767".

АероСвіт обслуговував найбільшу (порівняно з іншими українськими авіакомпаніями) маршрутну мережу. Це понад 60 міжнародних повітряних ліній, що зв'язують Україну зі столицями, діловими центрами та відомими курортами 29 країн: Азербайджану, Болгарії, Великої Британії, Угорщини, Німеччини, Греції, Єгипту, Ізраїлю, Індії, Італії, Канади, Кіпру, Китаю, Латвії, Литви, Мальти, ОАЕ, Пакистану, Польщі, Росії, Сербії, США, Таїланду, Туреччини, Хорватії, Чорногорії, Чехії, Швеції, Швеції, Естонії, Чорногорії та Естонії. Компанія також забезпечувала доставку пасажирів до 9 великих адміністративних центрів України - Дніпропетровська, Донецька, Запоріжжя, Івано-Франківська, Луганська, Львова, Одеси, Сімферополя та Харкова.

Мережу власних рейсів АероСвіт доповнив маршрутами польотів закордонних і українських авіаперевізників, уклавши з ними понад 20 комерційних договорів про спільну експлуатацію повітряних ліній і близько 150 тарифних та інтерлайн-угод про визнання авіаперевізної документації. Серед партнерів АероСвіту "Thai Airways International" (Таїланд), "El-Al" (Ізраїль), "Czech Airlines" (Чехія), "Malev" (Угорщина), "LOT" (Польща), "Olympic" (Греція), "Pakistan International Airlines" (Пакистан), "Indian Airlines" (Індія), "airBaltic" (Латвія), "flyLAL" (Литва) та інші. АероСвіт також співпрацював із багатьма глобальними авіакомпаніями, що виконують польоти по всьому світу. Серед них - американські "Delta" і "Northwest Airlines", що входять до десятки найбільших авіаперевізників, європейські "Air France - KLM", "British Airways", "Lufthansa" і японська "Japan Airlines". Таким чином, квитки на рейси АероСвіту можна було придбати в будь-якому куточку світу.

Технічний персонал авіакомпанії щорічно проходив теоретичні та практичні заняття в навчальних центрах компаній "Boeing" (США), "Aeroplex" (Угорщина), "Olympic Airways" (Греція). Авіакомпанія була членом низки міжнародних організацій: Міжнародної асоціації авіаційного транспорту (IATA), зокрема Розрахункової палати IATA (Clearing House) і Системи взаєморозрахунків IATA під час продажу авіаперевезень (BSP); Корпорації взаєморозрахунків і звітності авіакомпаній ARC (US Airlines Reporting Corporation); Асоціації безпеки польотів Великої Британії (UK Flight Safety Foundation); Європейської Бізнес Асоціації (ЕВА) та Американської Торговельної Палати в Україні (AmCham Ukraine); Асоціацій європейських авіаперевізників (AEA).

За результатами опитування Національної туристичної організації України "Український туризм – 2005 в оцінках української преси", АероСвіт посів перше місце в номінації "Кращий авіаперевізник".

У 2005-2006 рр. темпи зростання компанії вкотре перевищили загальногалузеві. У 2005-му виконаний АероСвітом пасажирооборот збільшився на 26,5% - до 3,3 млрд пасажиро-кілометрів. Частка компанії в пасажирообігу всієї української авіатранспортної галузі в січні-вересні 2006-го становила близько 46%.

2006 рік компанія закінчувала без прибутку. Як повідомив генеральний директор "АероСвіту" Арон Майберг, дохід за підсумками року становитиме $300 млн, однак прибуток компанія не отримає. Серед причин збитків гендиректор назвав зростання вартості авіатехніки, нереалізовані проєкти з транзиту, а також те, що компанія не реалізувала будівництво термінала в аеропорту "Бориспіль".

На початку 2006 року АероСвіт отримав сертифікат Міжнародного аудиту експлуатаційної безпеки (International Operational Safety Audit, скорочено - IOSA). Це – система перевірки авіаперевізників на відповідність найбільш жорстким вимогам Міжнародної асоціації повітряного транспорту (IATA) до управління компанією, технічного обслуговування та експлуатації повітряних суден, обслуговування пасажирів, забезпечення безпеки польотів та авіаційної безпеки.

У лютому 2007 року АероСвіт та авіакомпанія Донбасаеро презентували нову організаційну структуру - стратегічний альянс. Перший етап співпраці компаній розрахований на 10 років – до кінця січня 2017 року. Заснувавши на початку 2007 року авіаційний альянс "Українська авіаційна група", АероСвіт та Донбасаеро консолідували флот, об'єднали маршрутні мережі та створили новий розклад польотів. Це дозволило перевізникам підвищити ефективність експлуатації літаків, збільшити кількість стикувань та створити нові транзитні пасажирські потоки через базові аеропорти "Бориспіль" та "Донецьк". Авіапарк "Української авіаційної групи" налічував понад 30 повітряних суден: 17 літаків Boeing, два Airbus-320, дев'ять Як-42 та три Ан-24.

У листопаді 2007-го АероСвіт, вступивши до Асоціації європейських авіакомпаній (АЕА), яка об'єднує понад 30 провідних авіаперевізників континенту, стала першою серед країн СНД та країн Балтії, представленою в авторитетній асоціації.

Авіакомпанія експлуатувала 17 літаків виробництва Boeing і планувала повністю оновити та у 2,5 раза збільшити свій флот протягом 6 років.

Банкрутство. 27 грудня 2012 року ПАТ "Авіакомпанія "Аеросвіт" звернулося до господарського суду Київської області із заявою про порушення справи про банкрутство. Господарський суд Київської області 29 грудня 2012 року розпочав провадження у справі про банкрутство компанії Аеросвіт. На 27 грудня 2012 року авіакомпанія мала розмірі 4,27 млрд гривень, а згідно з даними балансу на 30 вересня 2012 року загальна балансова вартість активів Аеросвіту становила 1,467 млрд гривень.

01.01.2014 р.