RU

Азовсталь

Азовсталь
Офіційна адреса компанії: 87500, Донецька обл., Маріуполь, вул.Ліпорського, 1

ПрАТ "Металургійний комбінат "Азовсталь" - металургійний комбінат у Маріуполі, зараз не працює. У минулому – український монополіст з випуску деяких видів металопрокату, підприємство з повним металургійним циклом. За рівнем валового доходу посідав третє місце серед металургійних підприємств України. Щорічно виробляв 6 млн т чавуну, 7 млн т сталі, 4,5 млн т прокату, 1,5 млн т агломерату.

Значно пошкоджено під час російського вторгнення до України у 2022 році.

Історія. Комбінат було закладено у 1930 році. З 1996-го – відкрите акціонерне товариство. У 2005 році відбулося злиття комбінату з маріупольським коксохімічним заводом Маркохім.

До складу меткомбінату Азовсталь входять: коксохімічне виробництво, цех агломерації, доменний цех у складі шести доменних печей, сталеплавильний комплекс у складі конвертерного і мартенівського цехів, прокатний комплекс у складі товстолистового цеху, рейкобалкового цеху та відділення великого ґатунку, що входить до нього, і цеху рейкових скріплень. Комбінат має розвинену транспортну інфраструктуру.

ВАТ "МК "Азовсталь" - шоста компанія України за обсягами валового доходу. Дохід підприємства у 2004 році склав $1,85 млрд, чистий прибуток - $192 млн. У січні - червні 2005 року компанія збільшила чистий прибуток порівняно з 2004-м, на 72,4% – до $126,9 млн.

За виробленням товарної продукції на одного працівника Азовсталь посідає перше місце. На комбінаті освоєно технологію виплавки понад 200 марок сталі, з яких виробляють товарний прокат, безперервнолиту (сляби) і катану (квадрат) заготовки.

Комбінат - єдиний в Україні виробник високоякісного товстолистового прокату завтовшки від 6 до 200 мм і завширшки 1500-3200 мм для суднобудування, енергетичного та спеціального машинобудування, мостобудування, виготовлення труб великого діаметра для магістральних газо- і нафтопроводів у північному виконанні, глибоководних споруд.

Прокат піддається 100-відсотковому неруйнівному ультразвуковому контролю.

Значна частина продукції комбінату сертифікована провідними товариствами світу: Lloyds Register of Shipping, German Lloyd, Det Norske Veritas, American Bureau of Shipping, TUV Rheinland, American Petroleum Institute, Bureau Veritas (France), Maritime Register of Shipping (Russia), які видали 35 сертифікатів на металопродукцію "Азовсталі". На комбінаті впроваджено систему управління якістю ISO 9001.

Регалії. Комбінат неодноразово відзначався різноманітними призами. Зокрема, у 1998 році за високу якість продукції він отримав приз "Золотий Меркурій", у 2000-му за інвестиційну політику - "Кришталеву вежу".

Структура власності. З липня 2006 року комбінат "Азовсталь" входить до Групи Метінвест, яка здійснює стратегічне управління гірничо-металургійним бізнесом Групи СКМ (Систем Кепітал Менеджмент). Керуючою компанією Групи Метінвест є ТОВ "Метінвест Холдінг". 38,02% акцій ВАТ "МК "Азовсталь" належить ЗАТ "Торговий дім "Азовсталь", 29,38% - ЗАТ "Систем Кепітал Менеджмент", 13,71% - металотрейдер "Leman Commodities" (Швейцарія), 11,01% - "SCM Limited" (Кіпр), 4,34% - ТОВ "Метінвест Холдінг". 95,94% акцій ЗАТ "Торговий дім "Азовсталь" належить ЗАТ "СКМ". 90% акцій ЗАТ "СКМ" належить її президенту, донецькому бізнесмену та екснародному депутату України від Партії регіонів Рінату Ахметову. Трохи більш як 25% Метінвесту належить Смарт-холдингу бізнесмена Вадима Новінського.

Російське вторгнення до України 24 лютого 2022 року. 24 лютого 2022 року металургійні підприємства Азовсталь та комбінат ім. Ілліча були законсервовані. Територія комбінату стала головною фортецею українського спротиву у Маріуполі. Оборону Азовсталі тримала 36-та бригада морської піхоти та полк Азов.

15.04.2024 р.