RU

День Петра та Павла

День Петра та Павла
Джерело фото: iStock/Global Images Ukraine
Дати проведення: 29 Червня (29 червня)

День Петра і Павла - християнське свято на честь святих апостолів Петра і Павла, це свято, яке відзначають 29 червня. Католицька церква відзначає День Петра і Павла - 29 червня.

З 2024 року День Петра і Павла українці святкуватимуть за новим юліанським календарем. Якщо до цього віряни святкували День Петра і Павла 12 липня, то після переходу на новий календар його святкують 29 червня.

Історія свята. Це свято відоме з часів раннього християнства і святкувалося в Римській імперії, як на Сході, так і на Заході. Його названо на честь апостолів Петра і Павла, які проповідували християнство по всьому світу. Обидва вони прийняли мученицьку смерть за віру - з різницею в один рік.

Цього дня у 258 році в Римі було перенесено їхні мощі. Однак зміст цієї події загубився в століттях, і тепер це свято сприймається як поминання мучеництва обох апостолів.

Вшановувати святих великомучеників стали відразу після їхньої страти. Для перших християн місце їхнього поховання було священним. У IV столітті Костянтин Великий спорудив храми на честь святих апостолів у Римі та Константинополі. Спільне їх святкування - 29 червня (ст. ст.) - уже в перші століття християнства було поширене. Православна Церква в день пам'яті цих святих, вихваляє духовну твердість святого Петра і розум святого Павла, прославляє в них образ навернення тих, хто грішить, і тих, хто виправляється: у Петрі - образ того, хто відцурався від Господа і покаявся, у Павлі - образ того, хто чинив опір проповіді Господній і потім увірував.
Петров день

За церковним переказом, князь Володимир привіз із Корсуня ікону святих апостолів Петра і Павла, яку згодом було піднесено в дар Новгородському Софійському собору. У цьому ж соборі досі збереглися фрески XI століття із зображенням апостола Петра. У Київському Софійському соборі є настінні розписи, що зображують святих, належать вони до XI-XII століть.

Слов'янські традиції на свято Петра і Павла. Існував звичай у це свято влаштовувати гулянки, водити хороводи та гойдатися на гойдалках. Іноді затівали ігри з вгадуванням: хлопці ходили серед дівчат, закривши обличчя хустками. Дівчині, яка вгадала, передбачалося незабаром зіграти своє весілля.

У давнину до цього свята ретельно готувалися, адже день Петра і Павла символізував закінчення купальських святкувань і літніх весіль, а також підготовку до сінокосу.

Готуючись до свята, люди наводили лад у своїх домівках і подвір'ях, робили букети та вінки з різних польових квітів, з якими потім ішли на церковну службу. Також цього дня пекли коржі, які в народі називалися мандариками, на честь мандрівок світом святих апостолів Петра і Павла, і влаштовували справжні свята з піснями, танцями і змаганнями.

Цього дня традиційно заведено було влаштовувати святкові сімейні обіди та проводити час спілкуючись із близькими на природі.

Разом зі святами Аграфени Купальниці та Івана Купали свято становить єдиний святковий цикл, що знаменує повний розквіт природних сил.

Фото: iStock/Global Images Ukraine

Свято в інших календарях
Свята сьогодні
Сьогодні 17 Квітня 2024г (Ср):
lock Усі ексклюзивні матеріали у відкритому доступі