RU

День захисників та захисниць України

День захисників та захисниць України

День захисників та захисниць України відзначається щороку 1 жовтня, одного дня з Покровом Пресвятої Богородиці та Днем українського козацтва. Це свято поклало край радянській традиції відзначати День захисника вітчизни 23 лютого, популярний у Росії, яка проводить військову агресію щодо України.

Свято відзначається з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності та територіальної цілісності України, військових традицій та перемог українського народу, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу. Відповідний указ президент України Петро Порошенко №806/2014 підписав 14 жовтня 2014 року.

Цим же документом скасовується указ про відзначення 23 лютого Дня захисника вітчизни, підписаний другим президентом Леонідом Кучмою 23 лютого 1999 року.

У лютому 2015 року Порошенко ініціював встановлення Дня захисника України державним святом та неробочим днем. А 5 березня Верховна Рада підтримала цю ініціативу, проголосувавши за відповідні зміни до Кодексу законів про працю.

До 2015 року в Україні відзначався День захисника вітчизни (23 лютого) – свято, що бере початок із січня 1918 року, коли Рада народних комісарів СРСР видала декрет про створення Робочо-селянської Червоної армії (РККА), а пізніше – декрет про створення Робочо-селянської Червоний флот (РККФ). У 1922 році 23 лютого було оголошено Днем Червоної армії.

З 1940-х років свято перейменували на День радянської армії, а після розпаду Радянського Союзу він набув назви Дня захисника вітчизни. Цього дня прийнято було вітати не лише людей у погонах, а взагалі – всіх чоловіків та хлопчиків. Більшість українців ставилися до нього як до всенародного чоловічого дня.

Після кількох місяців російської військової агресії президент України Петро Порошенко запропонував у день Покрови Пресвятої Богородиці, 14 жовтня, святкувати День захисника України. "Я розумію, через інерцію, багаторічну звичку жінки вітатимуть своїх чоловіків. Тут кожен вільний приймати своє рішення, але державно-політичного забарвлення день 23 лютого відтепер і назавжди позбавлений", - сказав президент.

14 липня 2021 року Верховна Рада схвалила зміну назви свята День захисника України на День захисників та захисниць України з урахуванням значної кількості жінок, які проходять службу у Збройних силах.

Через реформу церковного календаря в Україні з 2023 року святкування Дня захисників та захисниць України перенесено на 1 жовтня.

Свято в інших календарях
lock Усі ексклюзивні матеріали у відкритому доступі