RU

Гелловін

Гелловін
Джерело фото: iStock/Global Images Ukraine
Дати проведення: 31 Жовтня (31 жовтня)

Гелловін (також Хелловін) (англ. Halloween, All Hallows' Eve або All Saints' Eve) або Відьомська ніч (словен. Noč čarovnic, сербохорв., Ноћ вештица/Noć vještica) - сучасне свято, що сягає традицій древніх кельтів Ірландії та Шотландії, історія якого почалася на території сучасних Великої Британії та Північної Ірландії. Святкується у ніч на 1 листопада. Після прийняття християнства його святкували як вечір Дня Усіх Святих.

Відзначається у США, Канаді, Ірландії та Великій Британії. Не бувши державним святом, за популярністю Гелловін поступається лише Різдву.

Хэллоуин: обряды, традиции Історія свята. Вперше назва Гелловін (Halloween) згадується у 1745 році. Слово походить від англійського Hallowe'en – скорочення виразу All Hallow's Eve – вечір (напередодні) Дня всіх святих, який своєю чергою розшифровується як All Hallowed Souls Eve – дослівно: Вечір Усіх Святих Душ.

На думку багатьох дослідників, Гелловін є християнізованим святом і походить від кельтських свят жнив та днів мертвих, тобто має язичницьке коріння, зокрема від шотландського свята Самайн (відзначався як свято початку нового року, а також як день шанування мертвих). Також існують припущення, що Гелловін розвинувся незалежно від Самайна і має християнську основу.

У VIII столітті День Усіх Святих (1 листопада) починає поступово заміщати Самайн; завдяки взаємопроникненню гельських традицій та католицьких обрядів починають формуватися перші зачатки майбутнього Гелловіна. Наступного дня після католицького Дня Усіх Святих (2 листопада) святкується День усіх покійних вірних. У православних церквах святкування Дня Усіх Святих припадає на першу неділю після Дня Святої Трійці (2017 року – 4 червня).

Приблизно в XVI столітті склалася традиція випрошування солодощів уночі 31 жовтня. Діти та дорослі одягали тканинні маски і ходили від одних дверей до інших, вимагаючи від господарів частування і пустуючи. Звичай одягати карнавальні костюми і носити із собою "світильник Джека" з'явився тільки на рубежі XIX і XX століть, причому в обмін на гроші або їжу спочатку потрібно було пропонувати різні розваги. Згодом, через масову еміграцію шотландців та ірландців у США, Гелловін стає популярним і там.

Хэллоуин Символи свята. Символи свята Гелловін мають давню історію. Головним символом свята є ліхтар із гарбуза у вигляді людської голови, так званий "світильник Джека" (англ. Jack-o'-lantern). Він є гарбузом, на якому вирізане зловісно усміхнене обличчя; всередину гарбуза кладуть запалену свічку. Традиція виготовлення гарбузів-світильників пішла, від кельтського звичаю створювати ліхтарі, які допомагають душам знайти шлях у чистилищі. Також вважалося, що подібний ліхтар, залишений у День усіх святих біля будинку, відганятиме від нього злих духів. У Шотландії символом Гелловіна виступала ріпа, але в Північній Америці її замінив гарбуз як дешевший і доступніший овоч. Вперше створення гарбузів-світильників в Америці було зафіксовано у 1837; цей ритуал, який проводився під час збирання врожаю, не мав жодного відношення до Гелловіну аж до другої половини ХІХ століття.

Надягати карнавальні костюми - елемент свята, що порівняно недавно виник. Вперше як повноцінний звичай він був зафіксований на початку XX століття і походить від американських традицій костюмованих вечірок. Носіння маскарадних костюмів на Гелловін зареєстровано в 1895 році в Шотландії, коли діти в масках ходили по домівках і отримували цукерки, тістечка, фрукти та гроші. Основна тема костюмів на Гелловін - персонажі класичних фільмів жахів, наприклад, Мумії та Франкенштейна, різна погань або надприродні персонажі.

У святковому оздобленні будинків велику роль відіграють символи осені, наприклад, сільські лякала. Основними темами святкування Гелловіна є містика, смерть, зло, та монстри. Кольори традиційні для Гелловіна – чорний та помаранчевий.

символы Хэллоуина Святкування у світі. Гелловін почав активно відзначатися з XIX століття в США і Канаді, а потім він поширився по всьому світу. Під час святкування Гелловіна відбуваються тематичні костюмовані вечірки, прикрашають будинки та будівлі, вирізаними ліхтарями з гарбуза, розводять багаття, розігрують, розповідають моторошні оповідання, дивляться фільми жахів тощо.

Традиційно на свято Гелловін відбувається випрошування солодощів дітьми. Діти в карнавальних костюмах (частіше монстрів) подорожують із дому в будинок, просячи частування фразою англ. Trick-or-treating (літер. "Неприємність або частування", усталеного перекладу російською мовою немає; також відомо як Guising).

У Європі особливо популярні вечірки на Гелловін у старовинних замках, де блукають привиди. За язичницькими віруваннями західних європейців у ніч Гелловіна відчиняються двері в потойбічний світ, і духи померлих приходять на землю, щоб знайти собі потрібне тіло. Тому від усіляких скелетів, вампірів та привидів, які можуть постукати у ваші двері, досвідчені люди радять відкупитися – насипати сумку гостинців-ласощів.

как празднуют Хэллоуин У США та Великій Британії святкування розпочинають заздалегідь: вечір напередодні Гелловіна, 30 жовтня, називають Ніч витівок (Mischief Night). Цього вечора діти та підлітки мають право розіграти знайомих та сусідів. Типові прокази включають намазування вікон автомобілів милом, закидання будинків яйцями та гнилими овочами. Діти можуть обмотувати дерева туалетним папером або дзвонити у двері, а потім тікати. Нерідко такі жарти межують із вандалізмом, тому часто в магазинах не продають дітям яйця в період святкування Гелловіна.

У Франції деякі сім'ї, у ніч напередодні свята, моляться поруч із могилами своїх близьких, ставлячи їм страви, повні молока. На Гелловін, в Італії, деякі сім'ї залишають їжу для привидів своїх покійних родичів, перш ніж вирушить на церковну службу. В Іспанії цієї ночі випікають спеціальні тістечка, відомі як "кісті святого" (іспанська: huesos de Santo) і кладуть їх на могили на цвинтарі, практика, яка триває й донині.

Фото: iStock/Global Images Ukraine

Свята сьогодні
Сьогодні 20 Травня 2024г (Пн):
lock Усі ексклюзивні матеріали у відкритому доступі