RU

Марді Гра

Марді Гра
Джерело фото: depositphotos.com
Дати проведення: 13 Лютого (У 2024 році – 13 лютого)

Марді Гра (фр. Mardi gras, букв. - "жирний вівторок") - вівторок перед Попільною середою і початком католицького Великого посту, останній день карнавалу. Свято, яке знаменує собою закінчення семи "жирних днів" (аналог Всеїдного тижня). Жирний вівторок має на увазі собою останню ніч до початку посту.

Назва поширена переважно у франкомовних країнах і регіонах. Святкується в багатьох країнах Європи, у США і в інших країнах. З міст США наймасовіші та найпишніші святкування відбуваються в Новому Орлеані. В англомовних країнах називається Shrove Tuesday, Fat Tuesday ("сповідний, жирний вівторок"); аналог східнослов'янської Масляної.

Історія. Католики багатьох країн світу - зокрема, Франції, Чехії, Бельгії, США - перед початком Великого посту відзначають свято Марді Гра.

У дослівному перекладі з французької це словосполучення означає "жирний вівторок". Свято дещо схоже на православну Масляну і є її прямим світовим аналогом. Воно символізує зустріч весни і проводи зими, а також оновлення природи і життя.

Традиція Марді Гра сягає до дохристиянських язичницьких ритуалів: проводів зими та зустрічі весни, обрання короля та королеви (прообрази батька та матері, образи, характерні особливо для кельтської культури) свята, спалення ляльки-тотема, поїдання солярних символів (у православних - це млинці) і т. д.

Легенда свідчить, що брат спадкоємця російського престолу великий князь Олексій Олександрович, закоханий в американську акторку Лідію Томпсон, 1872 року поїхав за нею в Новий Орлеан перед самим святом. Організатори карнавалу, дізнавшись про візит особи царської крові, підготували спеціальну платформу з написом "Rex" (король). Таким чином, Олексій Романов виявився королем свята.

За цією версією, відтоді остаточно утвердилися канони цього галасливого пустотливого, яскравого фестивалю: щороку карнавал очолюють "король" і "королева", які в масках і костюмах їдуть на величезній прикрашеній платформі зі своїм оточенням. У відповідь на традиційні крики натовпу "Кинь нам що-небудь!" вони розкидають великі олов'яні монети, пластмасові чотки та інші дрібнички.

lock Усі ексклюзивні матеріали у відкритому доступі