RU

Різдво Іоанна Хрестителя

Різдво Іоанна Хрестителя
Джерело фото: iStock/Global Images Ukraine
Дати проведення: 24 Червня (24 червня)

Різдво Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна - одне з важливих християнських свят, яке відзначають 24 червня. Цього дня віряни згадують, як у сім'ю юдейського священика Захарії та його дружини Єлизавети народився майбутній пророк, що згодом став Іоанном Хрестителем (інакше іменований Іоанном Предтечею), який пророкуватиме пришестя Ісуса Христа, а потім хреститиме його у водах річки Йордан.

У православному календарі є трохи свят, коли відзначають народження прославленої особи. Йдеться про свята Різдво Христове та Різдво Пресвятої Богородиці, і третє свято це - Різдво Іоанна Хрестителя. Свято має стародавній звичай святкування практично в усій Європі, а в багатьох країнах є державним святом. Католицька церква відзначає його - 24 червня.

З 2024 року Різдво Іоанна Хрестителя українці святкуватимуть за новим юліанським календарем. Якщо до цього віряни вшановували народження Іоанна Хрестителя 7 липня, то після переходу на новий календар його святкують 24 червня.

Історія свята. Свято присвячене народженню Іоанна Предтечі, яке описано в Євангелії від Луки. Згідно з церковним переказом, батько і мати Іоанна Предтечі - Захарія та Єлисавета - жили за часів Ірода. Дожили до похилого віку, але не мали дітей. Одного дня, коли Захарія звершував богослужіння в Єрусалимському храмі, він побачив Архангела Гавриїла, який провістив, що в нього народиться син. Архангел Гавриїл також повідомив Захарії, що його син стане провісником Спасителя.

"Ангел же сказав йому: Не бійся, Захаріє, бо почута молитва твоя, і дружина твоя Єлисавета народить тобі сина, і наречеш йому ім'я: Іоанн; і буде тобі радість і веселість, і багато хто від народження його зрадіє, бо він буде великий перед Господом; не буде пити вина й сикеру, і Духом Святим сповниться ще з утроби матері своєї; і багатьох із Ізраїлевих синів наверне до Господа, Бога їхнього, і пред'їде перед Ним у дусі й силі Іллі, щоб повернути серця батьків до дітей і непідкореним образ мислення праведників, щоб представити Господу народ, що був приготований". (Лк 1:13-17).

Рождество Иоанна Крестителя

Згідно з переказами, після Різдва Ісуса Христа цар Ірод повелів побити всіх немовлят у місті Вифлеємі. Почувши про це, Єлисавета втекла зі своїм сином у пустелю і ховалася в печері. Святий Захарія залишився в Єрусалимі, продовжуючи служити в храмі. Він не розповів воїнам царя Ірода, де ховається Єлисавета з немовлям, за що його вбили прямо в храмі.

Після цього Іоанн багато років жив у пустелі, де постився і багато часу проводив у молитвах. Коли йому виповнилося 30 років, Святий прийшов на берег Йордану і почав проповідувати: "Покайтеся, бо наблизилося Царство Небесне", тобто настав час, коли має з'явитися Спаситель, який буде закликати всіх до Свого царства. Проповідуючи, Іоанн став говорити про хрещення і покаяння. Під час його проповідей до річки Йордан у великій кількості сходився народ. Прийшов до Іоанна на Йордан охреститися і Ісус Христос, на що Іоанн заявив народу: "Ось Агнець Божий, який бере на Себе гріхи світу".

У Православній Церкві Іоанна називають Предтечею і Хрестителем. Предтечею - тому, що прийшов перед Христом і проповідував народу Його пришестя, а Хрестителем - тому, що він сам хрестив Спасителя в Йордані.

Традиція святкувати день Іоанна Хрестителя склалася ще в перших християнських громадах у дні його народження і смерті. Іоанна стратив у темниці зброєносець царя Ірода, який відтяв йому голову. Тіло Святого було поховано його учнями, а про смерть повідомили Ісусу.

Свято Іоанна Хрестителя та Івана Купала. Християнське свято Різдва Іоанна Предтечі збігається з язичницьким днем Івана Купали. Цього дня в народі було заведено запалювати на полях великі багаття. Юнаки та дівчата у вінках із квітів співали й танцювали біля вогню та стрибали через нього, а також ворожили. У слов'ян було повір'я, що напередодні Івана Купала відбуваються чудеса.

Фото: iStock/Global Images Ukraine

Свято в інших календарях
Свята сьогодні
Сьогодні 23 Травня 2024г (Чт):
lock Усі ексклюзивні матеріали у відкритому доступі