RU

Стрітення Господнє

Стрітення Господнє
Джерело фото: depositphotos.com
Дати проведення: 2 Лютого (2 лютого)

Стрітення Господнє - одне з дванадесятих (12 головних) свят у православ'ї. Відзначається і католиками. Припадає на 40-й день від народження Христа.

З 2024 року Стрітення українці святкуватимуть за новим юліанським календарем. Якщо до цього віряни святкували Стрітення 15 лютого, то після переходу на новий календар його святкують 2 лютого.

Історія. Стрітення - зустріч людства в особі старця Симеона з Богом. Симеон був одним із перекладачів Святого Письма грецькою мовою. Під час перекладу книги пророка Ісаї Симеон засумнівався в словах: "Ось, Діва в утробі зачне, і народить Сина, і назвуть ім'я Йому: Еммануїл", і хотів виправити слово "Діва" на "жінка". Але в цей момент до нього зійшов Ангел Господній, який запевнив Симеона, що він не помре, доки не переконається в істинності пророцтва Ісаї. Так Симеон жив близько 300 років і в підсумку дочекався зустрічі з Богонемовлям.

На 40-й день після народження Ісуса Марія разом із Сином та Йосипом пішла до храму, щоб принести Господу подячну й очисну жертву (згідно з Євангелієм від Луки, кожна перша дитина чоловічої статі належала Богові, і її необхідно було приносити до храму саме на 40-й день). За законом стародавніх юдеїв, багата жінка мала як жертвоприношення піднести ягня і молодого голуба, бідна - пару голубів або горлиць. Марія принесла пару горлиць. У храмі вона зустріла праведного Симеона, який, взявши на руки Богонемовля, благословив його і, звернувшись до Марії, передбачив їй, що Немовля вийде на служіння в ім'я спасіння людей.

Стрітення символізує зустріч Старого і Нового Завітів: даного єврейському народові Закону Божого і нового, вищого Закону Божественної любові, принесеного у світ Ісусом Христом.

У народній же традиції Стрітення - це свято початку весни. Зі Стрітенням пов'язували надію на весну. Вважалося, що цього дня зустрічається зима з літом. На честь Стрітення в церквах святять воду і свічки. Присвячена свічка ("громниця") вважалася помічницею від пожежі, її запалювали і ставили перед образами під час грози, щоб уберегти дім, людей і худобу від пожежі. Ці свічки також давали в руки вмираючим під час читання відхідної молитви. Присвяченою на Стрітення водою лікували хворі місця і позбавлялися від пристріту.

Згідно з народною прикметою, якщо надвечір потепліло - літо перемогло, а зима відступає. Якщо похолодало - царювати продовжує зима.

Свято в інших календарях
Свята сьогодні
Сьогодні 23 Травня 2024г (Чт):
lock Усі ексклюзивні матеріали у відкритому доступі