RU

Страсна п'ятниця

Страсна п'ятниця
Джерело фото: iStock/Global Images Ukraine
Дати проведення: 3 Травня (У 2024 році – 3 травня)

Страсна п'ятниця - (Великий П'яток, Страсна п'ятниця, лат. Dies Passionis Domini) - у православних християн усього світу найскорботніший день у році - Страсна (Велика) п'ятниця. Випадає Страсна п'ятниця на останню п'ятницю Великого посту і присвячується пам'яті про страждання Ісуса Христа, якого розіп'яли цього дня. Страсна п'ятниця перед Великоднем отримала свою назву від виразу Страсті Христові. Своєю болісною смертю на Голгофі Ісус Христос приніс жертву, спокутуючи нею всі гріхи людські.

Страсна П'ятниця детально описана в усіх чотирьох Євангеліях. Приблизно до 4-го століття богослужіння і хресний хід у пам'ять про євангельські події, пов'язані з розп'яттям Христа, відбувалися в ніч із четверга на п'ятницю. І зараз у світле свято в усіх храмах служиться Утреня, яка іменується "Дванадцятьма Євангеліями". Служба починається близько 8 вечора і триває всю ніч. Богослужіння включає прочитання євангельського оповідання, яке розповідає про страждання Ісуса Христа. Протягом дня євангельське оповідання про ці події прочитується тричі. Щоб підкреслити винятковість Страсної П'ятниці, у жодній із християнських конфесій цього дня не служать Літургії. Виняток становлять тільки ті роки, коли свято збігається з Благовіщенням.

Терновый венок

Також під час богослужіння виносять Плащаницю - на якій похований Ісус Христос відображений у повний зріст. Плащаницю виносять із вівтаря рівно о третій годині дня і встановлюють у центрі храму на узвишші, прикрашеному квітами й умащеному пахощами. Друга служба відбувається ввечері, під час якої віряни стоять зі свічками в руках, а Плащаницю обносять навколо храму.

Після виносу Плащаниці віряни обмежують себе в їжі і вживають тільки хліб із водою.

Прикмети, звичаї та обряди на Страсну п'ятницю. Один з обрядів цього дня пов'язаний із церковними свічками. Після п'ятничної служби в дім приносили дванадцять палаючих свічок, з якими до цього стояли в церкві. Їх потрібно було встановити в будинку, давши їм догоріти до кінця. За переказами, це принесе достаток у дім, удачу, радість і фінансове благополуччя на наступний рік.

Скорботний характер п'ятниці та великопісні обмеження стали причиною численних заборон, що накладаються на побутову поведінку та господарську діяльність.

· У Страсну п'ятницю працювати по дому категорично забороняється. Усі приготування до свята Великодня потрібно закінчити в Чистий четвер, щоб наступного дня ніщо не відволікало людину від молитов і служб.

· Цього дня не можна працювати і займатися будь-якими господарськими справами. Не можна прати, шити і різати, оскільки це вважається великим гріхом.

· Страсна п'ятниця - це завжди плідний період для того, щоб урожай був гарним, тому в цей день раніше намагалися посіяти трохи кропу або гороху. А ось садити нічого не можна, оскільки рослини загинуть, якщо їх посадять цього дня, а встромлені цього дня в землю залізні предмети несуть біду.

· Не можна прати, оскільки цього дня на одязі під час просушування можуть виникнути криваві плями.

· Не годиться цього дня ходити на розважальні та розважальні заходи. Кажуть, що той, хто цього дня веселиться, весь наступний рік проплаче.

Страсна П'ятниця: прикмети, змови і забобони. Чи можна пекти паски у Страсну п'ятницю? Церква рекомендує пекти паски і займатися приготуванням великоднього столу в Чистий четвер, але, попри це, у багатьох регіонах у Страсну п'ятницю господині печуть паски, фарбують яйця. Перед тим, як взятися до роботи, господиня має прочитати молитву "Отче наш", а потім вимовити "Господи, благослови" і починати замішувати тісто. За звичаєм, щоб великодня паска вийшла пишною і смачною, ніхто не повинен бачити тісто, а коли вона випікатиметься в духовці, не можна голосно розмовляти і грюкати дверима. Якщо цього дня спекти паску, кажуть, вона ніколи не зіпсується, не вкриється пліснявою і матиме цілющу силу - виліковуватиме від хвороб, вбереже дім від стихійних лих.

У Страсну П'ятницю проведення магічних ритуалів, обрядів і тим паче змов вкрай не бажано. Це день великої скорботи за розіп'ятим Христом.

Фото: iStock/Global Images Ukraine

Свято в інших календарях
Свята сьогодні
Сьогодні 23 Травня 2024г (Чт):
lock Усі ексклюзивні матеріали у відкритому доступі