RU

Вербна неділя

Вербна неділя
Джерело фото: iStock/Global Images Ukraine
Дати проведення: 28 Квітня (У 2024 році – 28 квітня)

Вхід Господній в Єрусалим, Вербна неділя, Пальмова неділя (ст.-слав. Неділя Ва́й, лат. Dominica in Palmis de passione Domini) - християнське свято, що відзначається в неділю ("Тиждень"), що передує Тижню Великодня, тобто шостий Тиждень Великого Посту.

Кожної шостої неділі Великого посту, рівно за тиждень до свята Великодня, всі православні християни святкують Вербне воскресіння.

Вход Господень в Иерусалим Історія. Історія свята Вербна неділя позначає для християнського світу день входу Ісуса Христа в Єрусалим. Чутка про воскресіння Лазаря від руки Ісуса рознеслася всіма містами, люди побачили в Ісусі вирішення своїх проблем, свого нового правителя, царя, якого вони хотіли б бачити на троні. У ті часи був звичай, що правитель в'їжджає в місто на віслюку, показуючи цим, що він прийшов із миром. Ісус в'їхав до Єрусалима на ослі. Люди вітали його пальмовими гілочками, а весь шлях просування месії був встелений квітами. Пальма в Юдеї вважалася символом чесноти і близькості до Бога. Так зустрічали тільки царів. Ісус Христос знав, що несе людям не земне царство, а шлях до спасіння їхніх душ - Царство Небесне. Ісус також знав, яку ціну йому доведеться заплатити за це.

Чому тоді верба, а не пальма? Не у всіх країнах, де сповідують християнство, є пальми. Тому в країнах їх замінюють гілками дерев, які розквітають першими навесні. Тому у православних християн пальмові гілки були замінені вербою. Крім того, у православних християн верба символізує чесноту, оновлення та нове життя.

У православних християн неділя стала називатися Вербною, але у католиків так і залишилася назва - Пальмова неділя.

Прикмети, звичаї та обряди на Вербну неділю. У Вербну неділю люди приносять гілочки верби до церкви для того, щоб освятити її. Освячені гілочки верби, які після церкви приносять до оселі, цього дня є символом того, що люди так само як і юдеї свого часу, зустрічають Ісуса Христа. Зберігають освячену вербу цілий рік.

Здавна гілкам верби приписували цілющі та магічні властивості. Освячена верба вважалася оберегом для всієї родини - гілочкою торкалися близьких людей, бажаючи їм здоров'я і щастя. Є такий обряд, коли після церковної служби, прийшовши додому, люди б'ють одне одного вербними гілками та примовляють: "Не я б'ю, верба б'є. Будь здоровий як вода і багатий як земля" або "Верба хльост - бий до сліз. Будь здоровий як верба" тощо. Сенс обряду в тому, щоб побажати близькій людині здоров'я та благополуччя. І люди просто вірять, що після подібних обрядів до людини прийде здоров'я, сила та благополуччя. Вербними гілками прикрашають ікони, що стоять у будинку. Цей обряд має принести щастя, добробут та здоров'я кожному мешканцю будинку.

Вербное воскресенье

У Вербну неділю заведено поплескувати маленьких діток пучками верби, освяченими в храмі, щоб ті не хворіли впродовж року і росли здоровими.

Проковтування вербних бруньок у Вербну неділю було відоме в Україні, де діти з'їдали бруньки, "щоб горло не боліло".

Також вважається, що має цілющі властивості і вода, в якій стояли гілочки освяченої верби - у ній купали хворих дітей і вірили, що хвороба таким чином відступить. У свято Вербну Неділю знахарі на весь рік робили з верби різні відвари й порошки від найрізноманітніших хвороб. Здавна саме так і лікувалися від багатьох хвороб.

Чоловіки цього дня носили бруньки верби як талісман для додання фізичної сили юнакові, а дівчата - для допомоги в зачатті дитини.

Традиційно в цей день можна поласувати смачними стравами, і порадувати малюків солодощами. Але, оскільки свято припадає на період Великого посту, то молочні та м'ясні продукти не варто ставити на святковий стіл. У цей день можна їсти рибу і випити трохи червоного вина.

Згідно з давніми переказами, цього дня ніхто не виганяв худобу на вулицю, бо вірили, що її обов'язково зіпсують злі духи. А дівчата у Вербну неділю обов'язково розчісували волосся, примовляючи: "Вода, йди в землю разом із головним болем". А потім клали гребінець у воду і поливали цією водою вербу.

З Вербним тижнем, особливо з останніми днями його, пов'язано багато прикмет на погоду і майбутній урожай. У давнину вірили, що який вітер дме у Вербну неділю, такий буде і все літо, якщо ж цього дня буде тепла і ясна погода, то все село готувалося збирати гарний урожай фруктів. Якщо ж "на Вербну мороз - ярі хліби гарні будуть".

У Вербну неділю не можна працювати, лаятися й ображатися.

Фото: iStock/Global Images Ukraine

Свято в інших календарях
Свята сьогодні
Сьогодні 23 Травня 2024г (Чт):
lock Усі ексклюзивні матеріали у відкритому доступі