RU

Воздвиження Хреста Господнього

Воздвиження Хреста Господнього
Джерело фото: iStock/Global Images Ukraine
Дати проведення: 14 Вересня (14 вересня)

Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього - православне свято, яке християни візантійського обряду святкують 14 вересня. Це свято належить до 12-ти великих свят Східної Церкви. Встановлено в пам'ять обрітення Хреста Господнього, яке відбулося, згідно з церковним переказом, 326 року в Єрусалимі біля гори Голгофи - місця Розп'яття Ісуса Христа.

З 2023 року Воздвиження Хреста Господнього українці святкуватимуть за новим юліанським календарем. Якщо до цього віряни святкували Воздвиження Хреста Господнього 27 вересня, то після переходу на новий календар його святкують 14 вересня.

Історія свята та його значення. Саме слово "воздвиження" означає "підйом", тобто урочистий обряд вшанування і прославлення Хреста Господнього. Назва свята зумовлена звичаєм Церкви на Сході, який сягає IV століття, ритуально підносити хрест під час богослужіння (тобто підіймати Хрест для огляду всіма, хто молиться).

Християнська традиція донесла до наших днів кілька різних легенд знаходження Господнього Хреста. Три з них приписують віднайдення Хреста св. Хелені (св. Олені), матері імператора Костянтина Великого.

 Воздвижение Креста Господня

Датою віднайдення святині орієнтовно вважають 326 рік. Мати римського імператора Костянтина Великого св. Єлена побажала відшукати той самий хрест, на якому був розіп'ятий на Голгофі Ісус Христос. Для цього вона вирушила до Єрусалима і там від одного з євреїв дізналася, що він був заритий у землі на тому місці, де було капище язичницької Венери. Під час розриття знайшли три хрести. Щоб дізнатися, на якому з них був розп'ятий Господь, поперемінно покладали хрести на померлого, якого несли для поховання. Два з них не справили жодної дії; а коли поклали третій, то мертвий воскрес. Це чудо і багато інших ясно вказали на животворящий Хрест.

Початок святу дала посвята храму Воскресіння Господнього, який побудував св. Костянтин Великий на Голгофі в Єрусалимі. Посвячення храму відбулося за єрусалимського єпископа Макарія 13 вересня 335 року. Наступного дня - 14 вересня - відбулося урочисте спорудження знайденого Хреста Господнього.

Друга важлива подія, яка зробила спільним свято Воздвиження на Сході й на Заході - це повернення св. Господа Хреста з перської неволі. Перський цар Хозрой у 614 році опанував Єрусалим і, розграбувавши храм Воскресіння, разом з іншими скарбами забрав святиню у свою столицю в Ктесифон. У 628 році імператор Іраклій (610-641 роки) після своєї перемоги над персами знайшов св. Хрест і приніс його до Єрусалима, де 14 вересня відбулося його друге урочисте воздвиження. Відтоді свято носить назву: "Всемірне (тобто всесвітнє) Воздвиження Чесного і Живоносного Хреста".

Воздвиження Хреста Господнього. Прикмети на свято. Вважається, що "хто на Воздвиження поститься, тому сім гріхів пробачиться". Найчастіше цього дня їдять капусту та страви з неї.

Існує повір'я, що якщо дівчина, збираючись цього дня на посиденьки, сім разів прочитає особливе замовляння, то її покохає той хлопець, що їй подобається. А ось важливих справ на Воздвиження починати не можна, інакше все могло піти прахом.

У цей час уже траплялися заморозки, але вони ще не були страшні. "Заморозки на Воздвиження не біда, щось скаже Покров-батюшка", - зауважували в народі.

На згадку про хресні страждання Спасителя на Воздвиження дотримуються одноденного суворого посту.

А в народі стверджували, що на Воздвиження в жодному разі не можна ходити до лісу, оскільки там, готуючись до зими, сильно активізується всяка нечисть. Ретельно зачиняли цього дня ворота і двері будинків, щоб туди не заповзли на зимівлю змії.

Фото: iStock/Global Images Ukraine

Свято в інших календарях
Свята сьогодні
Сьогодні 23 Травня 2024г (Чт):
lock Усі ексклюзивні матеріали у відкритому доступі