RU

Обама Барак

44-й президент США

Обама Барак

Барак Хусейн Обама – американський політик, 44 президент США (2009-2017), колишній сенатор від штату Іллінойс у конгресі США. Лауреат Нобелівської премії миру 2009 року.

Місце народження. Освіта. Барак Хусейн Обама-молодший народився у Гонолулу, столиці штату Гаваї. Його батьки познайомились у Гавайському університеті. Батько, темношкірий кенієць Барак Хусейн, Обама-старший, приїхав до США вивчати економіку. Мати, біла американка Стенлі Енн Данхем, вивчала антропологію. Коли Барак був ще немовлям, його батько вирушив для продовження навчання до Гарварду, але сім'ю через грошові труднощі з собою не взяв. Коли сину виповнилося два роки, Обама-старший поодинці повернувся до Кенії, де одержав посаду економіста в апараті уряду. З дружиною він розлучився. 1982 року загинув в автомобільній аварії в Кенії. Батька Обама-молодший не знав.

Коли Бараку було шість років, Енн Данхем повторно вийшла заміж – за студента-індонезійця. Разом із матір'ю, зведеною сестрою та вітчимом Лоло Соеторо хлопчик вирушив до Індонезії, де провів чотири роки. Навчався в одній із державних шкіл Джакарти. Потім повернувся на Гаваї, жив із батьками матері. 1979-го закінчив привілейовану приватну школу Пунахоу в Гонолулу. У опублікованих пізніше мемуарах Обама згадував, що у старших класах школи він вживав марихуану і кокаїн, а його успішність знизилася.

Після школи Обама навчався у Західному коледжі в Лос-Анджелесі, потім перевівся до Колумбійського університету, який закінчив у 1983 році. Основними предметами для вивчення в університеті були політологія та міжнародні відносини.

У 1991 році Барак Обама здобув ступінь доктора юридичних наук у Гарвардській юридичній школі.

Кар'єра. Здобувши 1983-го ступінь бакалавра в університеті, Обама рік працював у Міжнародній бізнес-корпорації. Був фінансовим аналітиком та автором статей та звітів з фінансів та міжнародного бізнесу для великих корпорацій.

У 1985 році переїхав до Чикаго. До 1988-го працював директором з організації діяльності церков та громадських організацій. Розробляв проєкти щодо змін у сфері освіти для незаможних, програми тренінгів для безробітних та інші соціальні проєкти. Потім вступив до Гарвардської юридичної школи.

У 1990 році Барак Обама стає першим афроамериканським президентом Гарвардського юридичного клубу - за всю його 104-річну історію. У 1991-му, здобув докторський ступінь, повертається до Чикаго, де через рік організував і очолив місцеву виборчу компанію за кількома соціальними проєктами.

У 1993-му обіймає посаду молодшого співробітника, а через три роки - посаду консультанта у великій юридичній фірмі "Мінер, Барнхілл і Галант". Там основу його інтересів склали справи з цивільних прав та громадських справ.

У 1993 році Обама також почав читати лекції з юриспруденції (курс "Конституційне право") на юридичному факультеті університету Чикаго, де пропрацював до 2004-го.

1996-го Барак Обама обирається до місцевого сенату штату Іллінойс, де розпочинає свою діяльність у сфері впливу на законотворчість (у таких галузях, як реформа соціальної сфери, шкільна реформа, оподаткування).

У 1995 році виходить у світ перша книга Барака Обами "Мрії, успадковані від батька", яка зробила політика-початківця відомим і популярним. Це було друге влучення афроамериканського політика в модність "чорної" теми в американському суспільстві. Пізніше, 2006-го, політик опублікував книгу "Сміливість надії". Обидві книжки стали бестселерами. А аудіоверсія першою у 2006 році отримала премію Grammy.

У 2004-му мова Обами на з'їзді Демократичної партії зробила його популярною серед однопартійців. І того ж року він здобув впевнену перемогу на виборах до сенату США, обігнавши конкурента-республіканця з перевагою більш ніж удвічі.

З січня 2005 року – член сенату США від штату Іллінойс. Він став п'ятим афроамериканським сенатором за історію Сполучених Штатів і тоді - єдиним афроамериканцем в Сенаті.

4 листопада 2008 року переміг на президентських виборах та став першим темношкірим господарем Білого дому. Церемонія інавгурації відбулася 20 січня 2009 року.

У листопаді 2012 року Барак Обама вдруге отримав підтримку більшості американців на виборах президента США, обійшовши свого конкурента республіканця Мітта Ромні.

20 січня 2017 року повноваження Обама на посаді президента завершилися у зв'язку з інавгурацією 45-го президента США Дональда Трампа, який на виборах у листопаді 2016 року обійшов кандидата від Демократичної партії Хілларі Клінтон.

Погляди та оцінки. У сенаті Обама входив до складу кількох комітетів: з проблем навколишнього середовища та громадських робіт, у справах ветеранів та міжнародних відносин. Як раніше у сенаті штату, з низки питань співпрацював із республіканцями, зокрема – у розробці законодавства про прозорість діяльності уряду. Загалом же Обама голосував у сенаті відповідно до ліберальної лінії Демократичної партії. Пильну увагу приділяв ідеї розвитку альтернативних джерел енергії.

Сенатор Обама зумів надзвичайно швидко завоювати симпатії преси та стати однією з найпомітніших постатей у Вашингтоні. До осені 2006-го спостерігачі вже вважали за можливе його висування на найближчих президентських виборах. На початку 2007 року він опинився на другому місці після сенатора Хілларі Клінтон у списку фаворитів Демократичної партії. За даними початку лютого 2007-го, Обаму готові були підтримати 15% демократів, а Клінтон - 43%. Дані на початок червня 2008 перевершили найоптимістичніші прогнози його прихильників - розрив становив лише 3% на користь Хілларі, після чого темношкірий кандидат вийшов у явні лідери. А у серпні Обама офіційно став єдиним кандидатом від Демократичної партії.

4 листопада 2008-го на виборах зі значним відривом обійшов конкурента-республіканця Джона Маккейна. Був лідером практично протягом усієї фінішної прямої.

Сім'я. З 1992 року політик одружений із юристом Мішель Робінсон Обама. У них дві доньки – Маліа та Саша.

21.03.2024 р.

Свята сьогодні
Сьогодні 22 Травня 2024г (Ср):