RU

Блінкен Ентоні

Державний секретар США

Блінкен Ентоні
Ентоні Блінкен (Фото: EPA)

Ентоні Джон Блінкен – американський політик, державний секретар США. Заступник державного секретаря США у 2015 2017 роках.

Місце народження. Освіта. Ентоні Блінкен народився 16 квітня 1962 року в місті Йонкерс, штат Нью-Йорк, у сім'ї євреїв Джудіт (Фрем) та Дональда М. Блінкена, колишнього посла США в Угорщині. Його бабуся та дідусь по материнській лінії були угорськими євреями. Дядько Блінкена, Алан Блінкен, служив американським послом у Бельгії. Правнук єврейського письменника Меєра Блінкена (1879 1915), уродженця Переяслава та випускника Київського комерційного училища, що публікувався на їдиші під псевдонімом "Б. Меєр". Дід Блінкена народився в Києві, коли місто було частиною Російської імперії. Він мігрував до США, закінчив Нью-Йоркський університет у 1921 році та юридичний факультет у 1924 році.

Ентоні Блінкен навчався у престижній нью-йоркській приватній школі Далтона до 1971 року. У 1970 році батьки розлучилися, і наступного року мати вийшла заміж за уродженця Польщі юриста і письменника Самуеля Пізара, який вижив у Голокості, і переїхала разом із сином до Парижа, де очолила Американський центр для студентів і художників. У Парижі Блінкен відвідував École Jeannine Manuel.

У 1984 році Блінкен закінчив Гарвардський університет, де був одним із редакторів студентської газети The Harvard Crimson. У 1985 році продовжив свою освіту в Колумбійському університеті, вступивши на юридичний факультет.

Кар'єра. Писав репортажі для New Republic. Здобувши в 1988 році ступінь доктора права, займався адвокатською практикою в Нью-Йорку та Парижі.

1988 року Блінкен працював зі своїм батьком Дональдом, щоб зібрати кошти для президентської кампанії демократа Майкла Дукакіса.

Протягом двох десятиліть Блінкен обіймав керівні посади у зовнішній політиці у двох адміністраціях. З 1994 до 2001 року він був членом апарату Ради національної безпеки.

З 1994 по 1998 Блінкен був спеціальним помічником президента Білла Клінтона та старшим директором зі стратегічного планування та старшим директором РНБ з написання промов.

З 1999 по 2001 рік він був спеціальним помічником президента та старшим директором з питань Європи та Канади.

З 2001 по 2002 старший науковий співробітник у Центрі стратегічних та міжнародних досліджень.

З 2002 по 2008 рік керував апаратом демократичної фракції Комітету Сенату США з міжнародних відносин (одним із голів Комітету в цей період був сенатор Джо Байден).

У 2008 році Блінкен працював у президентській кампанії Джо Байдена та був членом президентської команди Обами-Байдена.

У 2009 - 2013, протягом першого президентського терміну Барака Обами, Ентоні Блінкен обіймав посаду радника з національної безпеки віцепрезидента Джо Байдена. Блінкен брав участь у формуванні стратегії США щодо Афганістану, Пакистану, ядерної угоди з Іраном та Сирії, виступаючи за військову кампанію проти режиму Асада через застосування хімічної зброї у 2013 році.

У 2013-2015 роках був заступником радника з національної безпеки президента США.

7 листопада 2014 року президент Обама оголосив, що призначить Блінкена на посаду заступника держсекретаря, на місце Вільяма Джозефа Бернса, який пішов у відставку. 16 грудня 2014 року Блінкен був затверджений Сенатом заступником держсекретаря 55 голосами проти 38.

Брав участь у виробленні найважливіших зовнішньополітичних рішень адміністрації президента Обами: ліквідація Усами бен Ладена у 2011 році, війна проти "Ісламської держави". "Я ніколи не бачив сміливішого рішення, прийнятого лідером", - заявив Блінкен, коментуючи операцію з вбивства глави терористів.

У 2018 році заснував разом із колишньою помічницею міністра оборони США з політичних питань Мішель Флурнуа консалтингову фірму WestExec Advisors, яка консультує з питань політичної стратегії.

У ході президентської кампанії 2020 року був радником із питань зовнішньої політики кандидата у президенти Джо Байдена.

23 листопада 2020 року Джо Байден оголосив список своїх кандидатів на ключові посади у своєму майбутньому кабінеті, назвавши Тоні Блінкена претендентом на посаду державного секретаря.

26 січня 2021 року був затверджений Сенатом на посаду державного секретаря США.

Блінкен та Україна. Коли Росія окупувала Крим у 2014 році, Блінкен назвав це стратегічною поразкою Кремля. З того часу він послідовно виступає за збільшення тиску на РФ. У виступі в Інституті Брукінгса в червні 2014-го він наголосив, що великі санкції проти оточення президента РФ Путіна і всіх росіян "мають вирішальне значення", щоб "показати російському народу, що за підтримку міжнародних злочинців, як Путін, накладається дуже великий штраф". Він активно виступав і за необхідність політичної ізоляції Росії та Путіна як виняток РФ з Великої вісімки.

Блінкен називав війну Росії проти України "грубим порушенням основних норм міжнародного порядку, який США допомогли встановити після Другої світової війни". І якщо у 2015 році в інтерв'ю газеті День Блінкен, перебуваючи в Києві як політика адміністрації Обами, виступив проти постачання летальної зброї Україні, то вже у 2017 році він кардинально змінив позицію, заявивши в колонці для NYT: "Зброя для України – ідея, час якої настав". 

Під час президентства Дональда Трампа Блінкен підтримав його рішення про бомбардування Сирії, а також надання Україні летальної зброї.

Особисте життя. Одружений з католичкою ірландського походження Еван Раян, онукою колишнього глави Секретної служби США, яка розпочала свою кар'єру в 1990-і роки як помічниця першої леді США (весільна церемонія проводилася спільно за католицьким та єврейським обрядом).

Захоплення. Блінкен грає на гітарі, у нього записані три пісні, доступні на Spotify по ніку ABlinken.

07.03.2024 р.