RU

Філіп VI

Король Іспанії

Філіп VI
Джерело фото: EPA

Філіп VI (ісп. Felipe VI de Borbón y Grecia, Феліпе Хуан Пабло Альфонсо де Тодос лос Сантос де Бурбон і Гресія) - король Іспанії, який вступив на престол після зречення батька, короля Хуана Карлоса I, 19 червня 2014 року. З 1977 по 2014 рік - принц Астурійський, Жиронський і Віанський, герцог Монбланський, граф Серверський, сеньйор Балагер.

Місце народження. Освіта. Народився в клініці Нуестра-Сеньйора-де-Лорето в Мадриді 30 січня 1968 року. До моменту народження Феліпе в його батьків уже було дві доньки: інфанта Олена (нар. 20 грудня 1963 року) та інфанта Христина (нар. 13 червня 1965 року). При народженні Феліпе отримав титул інфанта. Його хрестили в палаці Сарсуела під Мадридом. Хрещеними батьками інфанта стали його дід граф Барселонський Хуан де Бурбон і його прабабуся королева Вікторія Євгенія.

Інфант Феліпе закінчив середню школу Santa María de los Rosales у Мадриді 1984 року. Потім він провів рік у Канаді в школі Lakefield College School.

З вересня 1985 року до липня 1988 року навчався у Військовій академії в Сарагосі, у школі ВМС у Марині та в Академії ВПС у Сан-Гав'єрі.

З жовтня 1988 року до червня 1993 року вивчав юриспруденцію та економіку в Мадридському автономному університеті.

У травні 1995 року отримав диплом магістра в галузі міжнародних відносин Джорджтаунського університету (США).

Військова служба. Дослужився до звань: підполковник (сухопутні війська і ВПС), капітан 2-го рангу (ВМФ). Має кваліфікацію пілота вертольота армії, авіації та флоту. Перебував у 402-му ескадроні ВПС Іспанії. Перед вступом на престол став генерал-капітаном армії, ВПС і флоту.

Сходження на престол. 2 червня 2014 року Хуан Карлос заявив, що він має намір зректися престолу на користь Феліпе. Оскільки конституція Іспанії не передбачає конкретного механізму зречення і престолонаслідування, 3 червня іспанська Рада Міністрів почала обговорення органічного закону для врегулювання переходу влади до Феліпе. Закон мав бути ухвалений більшістю голосів усіх членів Конгресу депутатів, нижньої палати Генеральних Кортесів (парламент). 

Феліпе зійшов на престол як новий король Іспанії під ім'ям Філіпа VI опівночі 19 червня; його батько підписав офіційний документ про зречення кількома годинами раніше. Наступного ранку, після отримання статусу головнокомандувача Збройних Сил від батька, він був офіційно приведений до присяги і проголошений королем на засіданні Кортесів. Він присягнувся дотримуватися Конституції, перш ніж офіційно був проголошений королем. Він став наймолодшим монархом у Європі, бувши на дев'ять місяців молодшим, ніж король Нідерландів Віллем-Олександр.

Повноваження. Як король, Філіп VI має досить великі повноваження на папері. Він є хранителем Конституції, несе відповідальність за її дотримання. Він є номінально главою виконавчої влади, очікується, що він буде, як батько, дотримуватися здебільшого церемоніальної та представницької ролі, діючи здебільшого за рекомендацією уряду. 

У лютому 2015 року Філіп VI заявив, що він уріже свою річну зарплату на 20% внаслідок економічного спаду в Іспанії.

У результаті виборів у 2015 році правляча партія отримала достатньо місць, щоб сформувати уряд. Жодні домовленості з різних сторін не були успішними. Після кількох місяців переговорів з багатьма партійними лідерами, був виданий королівський указ про розпуск парламенту і призначення нових виборів у червні 2016 року. Це сталося вперше з часу переходу до демократії 1975 року. Згідно з іспанською конституцією, ініціатива розпуску Кортесів належить саме королю, а не прем'єр-міністру. У ніч з 2 на 3 травня 2016 року Філіп VI, уперше після падіння режиму Франко, скористався правом розпустити парламент.

Олімпійські ігри. Був членом олімпійської збірної Іспанії з вітрильного спорту на літніх Олімпійських іграх 1992 року в Барселоні. Брав участь у церемонії відкриття як прапороносець олімпійської збірної. У змаганнях тримісних човнів посів шосте місце, був удостоєний олімпійського диплома.

Сім'я. Дружина Філіпа VI - королева Летисія, уроджена Ортіс Рокасолано. 1 листопада 2003 року абсолютно несподівано для всіх королівський палац оголосив про прийдешні заручини принца Астурійського Феліпе і журналістки Летисії Ортіс Рокасолано. Весілля відбулося 22 травня 2004 року в кафедральному соборі Санта-Марія-ла-Реаль-де-ла-Альмудена в Мадриді. Це було перше королівське весілля в цьому соборі. Вінчання транслювали телевізійні канали багатьох країн, і за ним таким чином спостерігали близько 1,5 мільярда людей у всьому світі.

31 жовтня 2005 року в клініці Рубер у Мадриді у принцеси і принца Астурійських народилася дочка - Її Королівська Високість інфанта Леонор. Хрестини Леонор відбулися 14 січня 2006 року. Хрещеними батьками стали король Іспанії Хуан-Карлос і королева Іспанії Софія.

25 вересня 2006 року іспанський королівський палац повідомив, що принц і принцеса Астурійські чекають у 2007 році появи на світ ще однієї дитини. Їхня друга дочка, інфанта Софія, з'явилася на світ 29 квітня 2007 року. Хрестини інфанти Софії відбулися 15 липня 2007 року.

Філіп VI вільно розмовляє з дитинства чотирма мовами: іспанською, англійською, французькою та каталонською.

08.01.2024 р.

Свята сьогодні
Сьогодні 28 Травня 2024г (Вт):