RU

Гокінг Стівен

Англійський фізик-теоретик

Гокінг Стівен
Дата народження: 08.01.1942
Дата смерті: 14.03.2018

Стівен Вільям Гокінг – англійський фізик-теоретик, відомий своїми дослідженнями в астрофізиці, зокрема теорії чорних дірок, популяризатор наукових знань.

Вивчав теорію виникнення світу внаслідок Великого вибуху, а також теорію чорних дірок. Висловив гіпотезу, що чорні діри малої маси втрачають енергію, випускаючи випромінювання Гокінга за своїм обрієм подій, і, зрештою, "вмирають".

Місце народження. Освіта. Стівен Гокінг народився 8 січня 1942 року в Оксфорді, куди переїхали з Лондона його батьки, побоюючись бомбардувань німецької авіації.

Батько - Френк Гокінг, який працював дослідником у медичному центрі в Хампстеді. Мати, Ізабель Гокінг, працювала там же секретарем. У сім'ї окрім Стівена виховувалися дві молодші сестри (Філіппа та Мері) та усиновлений брат Едвард.

У 1962 році Стівен закінчив Оксфордський університет (ступінь BA), а в 1966 році в коледжі Трініті-хол Кембриджського університету здобув ступінь Ph.D., захистивши дисертацію "Властивості всесвітів, що розширюються".

Наукова кар'єра З 1965 Гокінг у Кембриджському університеті працював дослідником у коледжі Гонвіл та Кіз.

У 1968-1972 роках – в Інституті теоретичної астрономії.

У 1972-1973 роках – в Інституті астрономії.

У 1973-1975 роках – на кафедрі прикладної математики та теоретичної фізики.

У 1975-1977 роках – викладав теорію гравітації.

У 1977-1979 роках – професор гравітаційної фізики, з 1979 – професор математики.

У 1974-1975 роках був стипендіатом у Каліфорнійському технологічному інституті.

Сам про себе Гокінг говорив, що, бувши професором математики, він ніколи не отримував жодної математичної освіти з часів середньої школи. У перший рік свого викладання в Оксфорді Гокінг читав підручник, випереджаючи своїх студентів на два тижні.

У 1974 році Гокінг став членом Лондонського королівського товариства.

У 1979 році став Лукасівським професором Кембриджського університету. Цю посаду він обіймав до 2009 року.

Хвороба. Мав захворювання на мотонейрони, перші прояви якого виявилися у 21 рік. Спочатку вони були слабкими: легка незграбність та кілька несподіваних падінь. Діагноз став величезним потрясінням, проте допоміг людині визначити своє майбутнє:

«Хоч над моїм майбутнім нависла хмара, на свій подив я виявив, що тепер почав отримувати від життя більше задоволення, ніж раніше».

Після діагностики захворювання в 1963 році лікарі вважали, що жити йому залишилося лише два з половиною роки, проте хвороба прогресувала не так швидко, і користуватися візком він почав лише наприкінці 1960-х років.

У 1985 році Стівен Гокінг важко захворів, у нього було запалення легень. Після серії операцій йому було проведено трахеостомію, і Гокінг втратив здатність говорити. Деякий час професор Гокінг міг спілкуватися лише одним способом: він підіймав брову, коли хтось вказував на потрібну літеру на картці з алфавітом. Але потім комп'ютерний експерт з Каліфорнії Уолт Волтош, дізнавшись про стан професора, надіслав йому власноруч розроблену програму, яку він назвав Equalizer. Вона дозволяла за допомогою перемикача у долоні вибирати на екрані потрібні слова із системи меню.

Деяку рухливість зберігав лише вказівний палець на правій руці Гокінга. Згодом рухливість залишилася лише у мімічному м'язі щоки, навпроти якої закріплений датчик. З його допомогою фізик керував комп'ютером, що дозволяє йому спілкуватися з оточуючими.

Попри тяжку хворобу, він вів активне життя. У 2007 році він здійснив політ у невагомості на спеціальному літаку, а на 2009 рік було заплановано політ у космос, який не відбувся.

Наукові досягнення. Один із найбільш впливових та відомих широкому загалу фізиків-теоретиків нашого часу, один з основоположників квантової космології. Відомий з праць з дослідження чорних дірок, теоретичної космології, квантової гравітації.

Основна область досліджень Гокінга - космологія та квантова гравітація. Його головні здобутки:

- застосування термодинаміки до опису чорних дірок;

- розробка в 1975 році теорії про те, що чорні дірки "випаровуються" за рахунок явища, що отримало назву випромінювання Гокінга;

Крім того, в 1971 році в рамках теорії Великого вибуху Гокінг припустив поняття мікроскопічних чорних дірок, маса яких могла б складати мільярди тонн і при цьому позичати обсяг протона. Ці об'єкти знаходяться на стику теорії відносності (через величезну масу та гравітацію) і квантової механіки (через їх розмір).

21 липня 2004 року Гокінг представив доповідь, в якій виклав свій погляд на рішення парадокса про зникнення інформації в чорній дірі.

Книги та популяризація науки. Активно займався популяризацією науки. У квітні 1988 року вийшла його книга "Коротка історія часу", яка стала бестселером. Завдяки цій книзі він став відомим на весь світ. У передмові він писав:

“Мені сказали, що кожна, поміщена у книзі формул, зменшить удвічі кількість покупців. Тоді я вирішив взагалі обходитися без формул. Щоправда, наприкінці я ж написав одне рівняння – знамените рівняння Ейнштейна E=mc² ”.

Потім були написані книги "Чорні дірки та молоді всесвіти" (1993) та "Світ у горіховій шкаралупі" (2001). У 2005 вийшло нове видання "Короткої історії часу" - "коротка історія часу", написане у співавторстві з Леонардом Млодіновим.

Фільми. На телебаченні виходили науково-популярні фільми за участю Гокінга: шестисерійний "Всесвіт Стівена Гокінга" (англ. Stephen Hawking's Universe) (1997) та трисерійний "Всесвіт зі Стівеном Гокінгом" (англ. Into the Universe with Stephen Hawking) (2010). У 2012 вийшов фільм "Великий задум за Стівеном Гокінгом" (Stephen Hawking's Grand Design).

Погляди. Був атеїстом. У британській політиці Стівен Гокінг був прихильником лейбористів. У березні 1968 року він брав участь у марші проти війни у В'єтнамі.

Підтримував ядерне роззброєння, загальну охорону здоров'я та боротьбу зі змінами клімату; війну в Іраку 2003 року називав "воєнним злочином", а також бойкотував конференцію в Ізраїлі через незгоду з політикою влади цієї країни щодо палестинців.

Відзнаки та нагороди. Видатні нагороди: Prince of Asturias Award (1989), Медаль Коплі (2006). На честь вченого названо астероїд головного поясу 7672 Гокінг, відкритий 24 жовтня 1995 року.

Особисте життя. У 1965 році одружився з Джейн Уайлд, пізніше у них народилися син Роберт (р. 1967), дочка Люсі (р. 1970) і син Тімоті (р. 1979). Відносини Стівена з Джейн поступово погіршувалися, і в 1990 вони почали жити окремо. Після розлучення з Джейн у 1995 році Гокінг одружився зі своєю доглядальницею, Елайн Мейсон, з якою прожив 11 років. У жовтні 2006 року вони також розлучилися.

Смерть. Гокінг помер у віці 76 років у своєму будинку в Кембриджі в ніч проти 14 березня 2018 року. Про смерть вченого повідомили члени його сім'ї. Подробиць вони не уточнили, згадано лише те, що він помер мирно.

14.03.2018 р.

Свята сьогодні
Сьогодні 5 Травня 2024г (Нд):