RU

Гокінг Стівен

Англійський фізик-теоретик

Гокінг Стівен
Дата народження: 08.01.1942
Дата смерті: 14.03.2018

Стівен Вільям Гокінг – англійський фізик-теоретик, відомий своїми дослідженнями в астрофізиці, зокрема теорії чорних дірок, популяризатор наукових знань.

Вивчав теорію виникнення світу внаслідок Великого вибуху, а також теорію чорних дірок. Висловив гіпотезу, що чорні діри малої маси втрачають енергію, випускаючи випромінювання Гокінга за своїм обрієм подій, і, зрештою, "вмирають".

Місце народження. Освіта. Стівен Гокінг народився 8 січня 1942 року в Оксфорді, куди переїхали з Лондона його батьки, побоюючись бомбардувань німецької авіації.

Батько - Френк Гокінг, який працював дослідником у медичному центрі в Хампстеді. Мати, Ізабель Гокінг, працювала там же секретарем. У сім'ї окрім Стівена виховувалися дві молодші сестри (Філіппа та Мері) та усиновлений брат Едвард.

У 1962 році Стівен закінчив Оксфордський університет (ступінь BA), а в 1966 році в коледжі Трініті-хол Кембриджського університету здобув ступінь Ph.D., захистивши дисертацію "Властивості всесвітів, що розширюються".

Наукова кар'єра З 1965 Гокінг у Кембриджському університеті працював дослідником у коледжі Гонвіл та Кіз.

У 1968-1972 роках – в Інституті теоретичної астрономії.

У 1972-1973 роках – в Інституті астрономії.

У 1973-1975 роках – на кафедрі прикладної математики та теоретичної фізики.

У 1975-1977 роках – викладав теорію гравітації.

У 1977-1979 роках – професор гравітаційної фізики, з 1979 – професор математики.

У 1974-1975 роках був стипендіатом у Каліфорнійському технологічному інституті.

Сам про себе Гокінг говорив, що, бувши професором математики, він ніколи не отримував жодної математичної освіти з часів середньої школи. У перший рік свого викладання в Оксфорді Гокінг читав підручник, випереджаючи своїх студентів на два тижні.

У 1974 році Гокінг став членом Лондонського королівського товариства.

У 1979 році став Лукасівським професором Кембриджського університету. Цю посаду він обіймав до 2009 року.

Хвороба. Мав захворювання на мотонейрони, перші прояви якого виявилися у 21 рік. Спочатку вони були слабкими: легка незграбність та кілька несподіваних падінь. Діагноз став величезним потрясінням, проте допоміг людині визначити своє майбутнє:

«Хоч над моїм майбутнім нависла хмара, на свій подив я виявив, що тепер почав отримувати від життя більше задоволення, ніж раніше».

Після діагностики захворювання в 1963 році лікарі вважали, що жити йому залишилося лише два з половиною роки, проте хвороба прогресувала не так швидко, і користуватися візком він почав лише наприкінці 1960-х років.

У 1985 році Стівен Гокінг важко захворів, у нього було запалення легень. Після серії операцій йому було проведено трахеостомію, і Гокінг втратив здатність говорити. Деякий час професор Гокінг міг спілкуватися лише одним способом: він підіймав брову, коли хтось вказував на потрібну літеру на картці з алфавітом. Але потім комп'ютерний експерт з Каліфорнії Уолт Волтош, дізнавшись про стан професора, надіслав йому власноруч розроблену програму, яку він назвав Equalizer. Вона дозволяла за допомогою перемикача у долоні вибирати на екрані потрібні слова із системи меню.

Деяку рухливість зберігав лише вказівний палець на правій руці Гокінга. Згодом рухливість залишилася лише у мімічному м'язі щоки, навпроти якої закріплений датчик. З його допомогою фізик керував комп'ютером, що дозволяє йому спілкуватися з оточуючими.

Попри тяжку хворобу, він вів активне життя. У 2007 році він здійснив політ у невагомості на спеціальному літаку, а на 2009 рік було заплановано політ у космос, який не відбувся.

Наукові досягнення. Один із найбільш впливових та відомих широкому загалу фізиків-теоретиків нашого часу, один з основоположників квантової космології. Відомий з праць з дослідження чорних дірок, теоретичної космології, квантової гравітації.

Основна область досліджень Гокінга - космологія та квантова гравітація. Його головні здобутки:

- застосування термодинаміки до опису чорних дірок;

- розробка в 1975 році теорії про те, що чорні дірки "випаровуються" за рахунок явища, що отримало назву випромінювання Гокінга;

Крім того, в 1971 році в рамках теорії Великого вибуху Гокінг припустив поняття мікроскопічних чорних дірок, маса яких могла б складати мільярди тонн і при цьому позичати обсяг протона. Ці об'єкти знаходяться на стику теорії відносності (через величезну масу та гравітацію) і квантової механіки (через їх розмір).

21 липня 2004 року Гокінг представив доповідь, в якій виклав свій погляд на рішення парадокса про зникнення інформації в чорній дірі.

Книги та популяризація науки. Активно займався популяризацією науки. У квітні 1988 року вийшла його книга "Коротка історія часу", яка стала бестселером. Завдяки цій книзі він став відомим на весь світ. У передмові він писав:

“Мені сказали, що кожна, поміщена у книзі формул, зменшить удвічі кількість покупців. Тоді я вирішив взагалі обходитися без формул. Щоправда, наприкінці я ж написав одне рівняння – знамените рівняння Ейнштейна E=mc² ”.

Потім були написані книги "Чорні дірки та молоді всесвіти" (1993) та "Світ у горіховій шкаралупі" (2001). У 2005 вийшло нове видання "Короткої історії часу" - "коротка історія часу", написане у співавторстві з Леонардом Млодіновим.

Фільми. На телебаченні виходили науково-популярні фільми за участю Гокінга: шестисерійний "Всесвіт Стівена Гокінга" (англ. Stephen Hawking's Universe) (1997) та трисерійний "Всесвіт зі Стівеном Гокінгом" (англ. Into the Universe with Stephen Hawking) (2010). У 2012 вийшов фільм "Великий задум за Стівеном Гокінгом" (Stephen Hawking's Grand Design).

Погляди. Був атеїстом. У британській політиці Стівен Гокінг був прихильником лейбористів. У березні 1968 року він брав участь у марші проти війни у В'єтнамі.

Підтримував ядерне роззброєння, загальну охорону здоров'я та боротьбу зі змінами клімату; війну в Іраку 2003 року називав "воєнним злочином", а також бойкотував конференцію в Ізраїлі через незгоду з політикою влади цієї країни щодо палестинців.

Відзнаки та нагороди. Видатні нагороди: Prince of Asturias Award (1989), Медаль Коплі (2006). На честь вченого названо астероїд головного поясу 7672 Гокінг, відкритий 24 жовтня 1995 року.

Особисте життя. У 1965 році одружився з Джейн Уайлд, пізніше у них народилися син Роберт (р. 1967), дочка Люсі (р. 1970) і син Тімоті (р. 1979). Відносини Стівена з Джейн поступово погіршувалися, і в 1990 вони почали жити окремо. Після розлучення з Джейн у 1995 році Гокінг одружився зі своєю доглядальницею, Елайн Мейсон, з якою прожив 11 років. У жовтні 2006 року вони також розлучилися.

Смерть. Гокінг помер у віці 76 років у своєму будинку в Кембриджі в ніч проти 14 березня 2018 року. Про смерть вченого повідомили члени його сім'ї. Подробиць вони не уточнили, згадано лише те, що він помер мирно.

14.03.2018 р.

Свята сьогодні
Сьогодні 24 Травня 2024г (Пт):