RU

Пучдемон Карлес

Депутат Європарламенту, експрезидент Женералітету Каталонії

Пучдемон Карлес
Дата народження: 29.12.1962

Карлес Пучдемон - каталонський журналіст та політик, відсторонений президент Женералітету Каталонії та член Каталонської європейської демократичної партії (PDeCAT). Обвинувачується в сепаратизмі, спробі державного перевороту. Переховується в Бельгії.

Місце народження. Освіта. Карлес Пучдемон народився 29 грудня 1962 р. в м. Амер (провінція Жирона). Син Ксав'єра Пуджидмонта та Нурії Казамаджо, він є другим із восьми братів із сімейства кондитерів. Хоча його сім'я не має прямого відношення до політики, його прадід та його дядько Хосеп Пудждемтон (1979-1983 роки) були мерами Амера.

Він навчався у середній школі у своєму рідному місті Амер та у школі-інтернаті в Санта-Марія-дель-Коллель. Вивчав каталонську філологію в Університеті Жирони, з якого він пізніше пішов, не закінчивши, щоб працювати в журналістиці. У віці 16 років він був кореспондентом газети "Los Sitios", Жирона.

Кар'єра. У 1981 році він почав працювати в газеті "El Punt", де став головним редактором. Також працював у журналі "Presencia". Згодом став директором Каталонського агентства новин, а також англомовного тижневика "Catalonia Today".

Активіст політичного об'єднання "Конвергенція та Союз" (CiU) з 1983 року.

Політична кар'єра. У 2006 році розпочав політичну кар'єру, ставши депутатом парламенту Каталонії від партії "Конвергенція та Союз".

У 2011 році обраний мером м. Жирона.

У липні 2015 року став головою Асоціації муніципалітетів за незалежність Каталонії.

27 вересня 2015 року був обраний депутатом від партії Жирони "Разом за "Так" на виборах до Парламенту Каталонії.

10 січня 2016 року вступив на посаду президента Женералітету, змінивши на цій посаді Артура Маса. Це стало можливим завдяки компромісу, досягнутому напередодні блоком "Разом за "Так" та партією CUP. 11 січня 2016 року він подав у відставку з посади мера Жирони, тому що йому одночасно не дозволялося бути президентом і мером. 14 січня представив новий уряд Каталонії, головою якого він є за умовчанням.

Він був першим президентом Женералітету Каталонії, який відмовився скласти присягу на вірність іспанській конституції і монарху Філіппу VI.

1 жовтня 2017 року - організував та провів нелегітимний та міжнародно невизнаний референдум про незалежність Каталонії.

10 жовтня 2017 року - разом з іншими членами свого уряду підписав декларацію про незалежність Каталонії.

21 жовтня 2017 - позбавлений влади указом прем'єр-міністра Іспанії Маріано Рахойєм, що також підтверджено Сенатом Іспанії.

30 жовтня 2017 року генеральний прокурор Іспанії Хосе Мануель Маса висунув обвинувачення в заколоті та корупції Пучдемону і 13 вищим посадовим особам Каталонії, зажадавши їхнього негайного арешту в разі неявки до суду, але на той момент Пучдемон уже перебував у Брюсселі (за повідомленнями преси, він звернувся до бельгійської влади з проханням про надання політичного притулку).

У 2018 році заснував новий рух "Національний заклик до республіки" для об'єднання сепаратистів Каталонії.

23 березня 2018 року іспанська влада відновила європейський ордер на арешт Пучдемона за звинуваченнями в підбурюванні до заколоту, у заколоті та у зловживанні бюджетними коштами. 25 березня Пучдемона, повертаючись із поїздки до Фінляндії, де він зустрічався з місцевими парламентаріями, затримала німецька поліція, коли він перетнув на машині дансько-німецький кордон. 5 квітня земельний суд Шлезвіг-Гольштейна звільнив Пучдемона з-під арешту і ухвалив рішення про неможливість його екстрадиції до Іспанії за звинуваченням у заколоті, оскільки в такому разі він міг би стати першим у Євросоюзі політв'язнем.

10 травня 2018 року, перебуваючи в Берліні, оголосив про відмову від висування своєї кандидатури на пост президента Женералітету Каталонії на користь Кіма Торри.

20 липня 2018 року іспанський суд відкликав міжнародний ордер на арешт Пучдемона.

26 травня 2019 року Карлес Пучдемон був обраний депутатом на виборах до Європарламенту. Пучдемон очолює список каталонської коаліції Вільні для Європи (Lliures per Europa), але не вступив офіційно на посаду, оскільки не склав присягу в будівлі іспанського парламенту через загрозу арешту. 20 грудня 2019 року Пучдемон був акредитований як депутат Європарламенту після того, як Європейський суд постановив, що йому дозволено виконувати свої обов'язки як депутату Європарламенту.

14 жовтня 2019 року Верховний суд Іспанії засудив Карлеса Пучдемона до 13 років ув'язнення та видав міжнародний ордер на арешт.

9 березня 2021 року Європарламент позбавив Карлеса Пучдемона депутатської недоторканності, що дозволить відновити процес екстрадиції до Іспанії.

Референдум про незалежність Каталонії. 6 вересня 2017 року парламент Каталонії схвалив проведення референдуму щодо незалежності. Конституційний суд Іспанії призупинив дію прийнятого парламентом Каталонії закону, але каталонці все одно ухвалили закон про порядок виходу зі складу Іспанії та перехідний період. Державний прокурор Іспанії почав кримінальне переслідування проти лідера Каталонії Карлеса Пучдемона і членів уряду після того, як парламент Каталонії підтримав ідею референдуму про незалежність.

2 жовтня 2017 р. уряд Каталонії опублікував попередні результати референдуму про незалежність регіону після опрацювання 99% бюлетенів: "за" незалежність від Іспанії проголосували 90,09% громадян автономної спільноти, "проти" - 7,87%.

27 жовтня 2017 р. регіональний парламент Каталонії проголосував за визнання незалежності від Іспанії. Пізніше цього самого дня Сенат Іспанії надав Мадриду право ввести в Каталонії пряме правління. 28 жовтня 2017 р. згідно з рішеннями іспанського уряду, Каталонію було тимчасово позбавлено автономії, її уряд на чолі з Карлесом Пучдемоном у повному складі і главу регіональної поліції Жозепа Люїса Траперо відправлено у відставку. Тимчасовим керівником регіону призначено іспанську віцепрем'єрку Сорайю Саенс де Сантамарію.

Захоплення. Карлес Пучдемон захоплений новими технологіями та соціальними мережами. У Twitter він написав понад 14 500 дописів і має понад 324 тис підписників.

Сім'я. Карлес Пучдемон одружений з 2000 р. з румунською журналісткою Марселою Топор, у шлюбі народилися дві дочки.

Володіє каталанською, англійською, французькою, іспанською та румунською мовами.

15.12.2023 р.