RU

Абрамович Роман

Російський бізнесмен, колишній голова Думи Чукотського автономного округу

Абрамович Роман
Дата народження: 24.10.1966

Роман Аркадійович Абрамович – російський мільярдер, бізнесмен та політик, колишній губернатор Чукотського автономного округу. Колишній власник англійського футбольного клубу "Челсі", власник інвестиційної компанії Millhouse LLC.

Місце народження. Освіта. Народився у Саратові. У ранньому дитинстві залишився без батьків. Виховувався спершу у сім'ї одного дядька по батьківській лінії (в Ухті), потім – у сім'ї другого (у Москві, з 1974 року). У 2000 році закінчив Московську державну юридичну академію.

Бізнес. Трудовий шлях розпочав після термінової служби в армії у 1987 році механіком будівельного управління №122 тресту Мосспецмонтаж. З січня 1989 по травень 1991 - голова кооперативу Затишок (виробництво іграшок із полімерів). На початку 1990-х заснував низку фірм.

1991-1993 рр. - директор малого підприємства АВК (Москва), яке займалося комерційною та посередницькою діяльністю, у тому числі перепродажем нафтопродуктів. У 1992 році був звинувачений московською міською прокуратурою в розкраданні державного майна та затриманий. Наприкінці року справу було припинено через відсутність складу злочину.

З 1993 року Роман Абрамович зайнявся продажем нафти компанії Ноябрськнафтогаз (Ноябрськ). Приблизно водночас познайомився з бізнесменом Борисом Березовським і разом із ним створив офшорну фірму Runicom Ltd, зареєстровану у Гібралтарі, та кілька дочірніх компаній у Західній Європі. Сам Абрамович очолив московське представництво швейцарської фірми Runicom SA

1995-го Абрамович з Березовським пролобіювали створення єдиної вертикально-інтегрованої нафтової компанії Сібнафта.

1993-1995 рр. - директор АТЗТ Петролтранс.

У 1996 році був введений до складу ради директорів ВАТ "Сибірська нафтова компанія". Вважають, що бізнесмен отримав у власність Сібнафту завдяки зв'язкам із сім'єю російського президента Бориса Єльцина та опальним олігархом Березовським. У 2005 році продав свій пакет акцій (73%) компанії Газпром за $13 млрд.

У 2006-му придбав пакет акцій Evraz Group, однієї з найбільших металургійних компаній світу.

Політика 1999-2000 рр. - депутат Державної Думи з Чукотського одномандатного виборчого округу №223. Саме на Чукотці були зареєстровані афілійовані із Сибнафтою фірми, через які здійснювався збут її нафти та нафтопродуктів. У Думі не увійшов до жодної фракції.

2001-2008 рр. – губернатор Чукотського автономного округу. Згідно з повідомленнями ЗМІ, вклав чималі власні кошти у розвиток регіону та підвищення рівня життя місцевого населення. Декілька разів намагався достроково піти з посади, але щоразу після зустрічі з тодішнім президентом РФ Володимиром Путіним відмовлявся від наміру. В результаті його було переобрано на другий термін. Губернаторські повноваження Абрамовича достроково припинив у 2008 році вже новий президент Росії Дмитро Медведєв із формулюванням "за власним бажанням".

Через кілька днів депутати Думи Чукотського автономного округу попросили Абрамовича стати депутатом та очолити окружну Думу. Восени 2008-го пройшов у Думу Чукотського автономного округу та був призначений головою.

У 2013 р. Абрамович склав із себе повноваження спікера Думи Чукотського автономного округу.

Футбол. У 2003 році захопився футболом. За 140 млн фунтів стерлінгів купив англійський футбольний клуб "Челсі" і фактично перебрався до Великої Британії.

Після початку повномасштабної війни Росії проти України у 2022 році Роман Абрамович продав клуб "Челсі" за 2,5 мільярда фунтів. Новим власником став консорціум, до якого увійшли американські бізнесмени Тодд Боелі, Марк Волтер, а також швейцарець Гансйорг Віс.

Статки. Згідно з щорічним рейтингом найбагатших людей світу, опублікованим американським журналом Forbes у березні 2009 року, підприємець посів 51-е місце у списку мільярдерів світу, статки - $8,5 млрд. Крім того, бізнесмен володіє колекцією яхт, автомобілів та особняків.

На травень 2018 року офіційні статки оцінюються в $10,8 млрд.

У квітні 2018 року Велика Британія відмовилася продовжити йому візу через відсутність пояснення походження його грошей. Жив у Швейцарії та Монако до травня 2018 року, після одержав громадянство Ізраїлю.

У 2019 році, за версією Forbes, його статки збільшилися на $1,7 млрд і становлять $12,4 млрд. Він піднявся на 10-е місце в рейтингу найбагатших бізнесменів Росії.

За версією журналу Форбс у 2021 році статки Абрамовича становили $14,5 млрд; у рейтингу найбагатших бізнесменів Росії він посідав 12-е місце, в аналогічному рейтингу найбагатших жителів Великої Британії за 2019 рік – 9-е місце.

Громадянство. У квітні 2018 року Велика Британія відмовилася продовжити йому візу через відсутність пояснення походження його грошей. Жив у Швейцарії та Монако до травня 2018 року, після одержав громадянство Ізраїлю.

З квітня 2021 року має громадянство Португалії (на початку 2022 року набуття цього громадянства стало предметом розслідування правоохоронних органів Португалії).

Нагороди. Нагороджений Орденом пошани за великий внесок у соціально-економічний розвиток Чукотського автономного округу.

Санкції. З 10 березня 2022 року у зв'язку з повномасштабним вторгненням Росії в Україну перебуває під санкціями Великобританії як особа, яка тісно пов'язана з Кремлем, з 15 березня - під санкціями Європейського союзу як російський олігарх, який має давні та близькі зв'язки з Володимиром Путіним. Також під санкціями з боку України, Канади, Австралії, Швейцарії, Нової Зеландії.

Сім'я. Офіційно був одружений тричі. Перша дружина – Ольга Лисова, уродженка Астрахані.

Друга дружина - Ірина (у дівоцтві Маландіна), колишня стюардеса. Від другого шлюбу Абрамович має п'ятьох дітей. Розлучився у 2007 році.

Третя дружина Абрамовича – дизайнерка Дар'я Жукова, яка народила йому сина (2009) та дочку (2013). У серпні 2017 року пара оголосила про розрив стосунків.

11.10.2023 р.

Свята сьогодні
Сьогодні 27 Травня 2024г (Пн):