RU

Балаян Роман

Кінорежисер, сценарист

Балаян Роман
Джерело фото: facebook.com/Роман Балаян
Дата народження: 15.04.1941

Роман Гургенович Балаян – український кінорежисер, сценарист та кінопродюсер вірменського походження. Народний артист України (1997). Дійсний член Національної академії мистецтв України, член Спілки кінематографістів України.

Місце народження. Освіта. Народився у селі Неркін Оратаг Мардакертського району Нагірно-Карабаської автономної області Азербайджанської РСР. У 1961-1964 pp. навчався на режисерському факультеті Єреванського театрального інституту, у 1969-му закінчив режисерський факультет Київського державного інституту театрального мистецтва ім. І.Карпенко-Карого.

Кар'єра. 1959-1961 рр. - актор театру у Степанакерті (Нагірний Карабах).

Роман Балаян вважає себе учнем Сергія Параджанова. Як режисер дебютував у 1973 році, поставивши фільм "Ефект Ромашкіна". Другий художній фільм Балаяна "Бірюк" був номінований у 1977 році на Берлінале на "Золотого Ведмедя". Його фільм "Польоти уві сні та наяву" у 1987 році став одним із найкасовіших хітів радянського кіно. Знятий в 1982 і показаний у прокаті в середині перебудови, він приголомшливо узагальнив трагедію покоління, яке жило в умовах глибоко абсурдних реалій режиму пізнього соціалізму.

У 1986 році художній фільм Балаяна "Зберігай мене, мій талісман", дія якого відбувається в Болдіно, змоделював ситуацію Пушкіна і Дантеса в наш час. У фільмі знялася ціла плеяда знаменитих акторів: Олег Янковський, Тетяна Друбич, Олександр Абдулов, Олександр Збруєв, Михайло Козаков, Булат Окуджава. Цей фільм отримав "Золотий тюльпан" Стамбульського міжнародного кінофестивалю.

Після розпаду Радянського Союзу Балаян створює низку фільмів, які мали великий успіх глядачів. Його художня драма "Два місяці, три сонця" була номінована у 1998 році на Міжнародному кінофестивалі в Карлових Варах на "Кришталевому Глобусі".

Головний тип балаянівського героя - відлюдник, якого роздирають протиріччя, який не може знайти свого місця в навколишньому світі. Він зняв небагато фільмів, але вони незмінно викликають інтерес глядачів і високу оцінку критиків: "Польоти уві сні та наяву", "Леді Макбет Мценського повіту" (1989), "Два місяці, три сонця" (1998), "Райські птахи" (2008). У створенні багатьох своїх фільмів режисер брав участь також і як сценарист.

Працював з багатьма визнаними акторами, серед яких такі зірки як Олег Янковський, Олександр Абдулов, Олег Меньшиков, Олег Табаков, Людмила Гурченко, Нікіта Міхалков та Лев Дуров. При цьому своїм основним режисерським завданням вважав необхідність "зламати всі попередні напрацювання та штампи актора та переконати його у своєму задумі, у своїй силі та розумі".

Знімав телевізійні версії вистав театру "Современник" (Москва): "Хто боїться Вірджинії Вульф?" (1992), "Анфіса" (1993) та ін.

Постійно живе та працює в Україні.

Дійсний член Національної академії мистецтв України, член Спілки кінематографістів України.

З 1996 року Роман Балаян є директором Телекінорадіокомпанії "Ілюзіон-фільмз" (продюсував фільми "Два місяці, три сонці", "Театр приречених").

8 липня 2021 року вийшов перший україномовний фільм режисера Романа Балаяна з Ахтемом Сеїтаблаєвим у головній ролі. Артхаузний чорно-білий фільм "Ми є. Ми поруч" розповідає про драматичну історію втрати та кохання.

Громадянська позиція. Під час російської збройної агресії проти України у березні 2014 року разом з іншими українськими діячами культури підписав лист до російських колег, у якому розвінчувалися міфи кремлівської пропаганди про Євромайдан та "утиски і навіть переслідування російськомовних людей".

У 2018 підтримав українського режисера Олега Сенцова, незаконно ув'язненого в Росії.

Регалії. Лауреат Державної премії СРСР (1987). Народний артист України (1997).

Нагороди. Орден князя Ярослава Мудрого V ступеня (2020). Орден "За заслуги" І ступеня (2016). Орден "За заслуги" II ступеня (2008). Орден "За заслуги" III ступеня (2001).

06.03.2024 р.