RU

Рубан Володимир

Керівник Центру визволення полонених Офіцерський корпус

Рубан Володимир
Джерело фото: Андрей Гудзенко/LIGA.net
Дата народження: 16.08.1967

Володимир Володимирович Рубан (до 1989 - Гарбузюк) – керівник Центру визволення полонених Офіцерський корпус, голова партії Офіцерський корпус. Фігурант кримінальної справи щодо планування насильницького повалення конституційного ладу в Україні, сприяння терористичній організації "ДНР".

Місце народження. Освіта. Народився 16 серпня 1967 року у Казахстані м. Алмати у родині офіцера. Батько – Гарбузюк Володимир Андрійович, мати – Гарбузюк Любов Петрівна. Проживали у селі Зазим'я.

У 1984 - закінчив школу в Києві та вступив до Чернігівського вищого військового авіаційного училища льотчиків.

У 1989-му змінив прізвище Гарбузюк на Рубан.

2012 – закінчив Національну академію державного управління при Президентові України. Магістр державного управління у сфері національної безпеки.

Військова служба. У 1989 – закінчив військове училище. ВУС № 0618** льотчик-інженер (командно-тактична винищувальна авіація, спецкурс авіаційної розвідки), Л-39, МіГ-21. У 1991 році пройшов річний курс навчання в ЦПЛЗ РА, МІГ-25 РБ.

Служив на льотно-командних посадах у різних частинах та з'єднаннях, експлуатуючи низку літаків, у тому числі МіГ-21 та МіГ-25. Проходив навчання з тактики, стратегії управління військами, аналітичної та розвідувальної роботи.

8 липня 1991 року - звільнений у запас у Коломиї з 48 полку військово-повітряних сил СРСР у званні старшого лейтенанта.

Комерційна діяльність. З 2004-2008 – займався поліграфічно-видавничою діяльністю, створив групу підприємств, яка активно формувала проросійські позиції у літературній та освітній сферах. Одним із партнерів Рубана був Олександр Дроздов - колишній офіцер зовнішньої розвідки КДБ СРСР (1974-1990 роки).

Видавництво Рубана "Київська Русь" займалося масовою печаткою шкільних підручників "Країнознавство. Росія", а також посібників для перекваліфікації вчителів "Поєднання Русі". Книги було впроваджено в освітніх закладах Донбасу протягом 2008–2010 років.

Політика. У 2013 році стає активним учасником проросійського руху Віктора Медведчука Український вибір. 20 червня 2013 року створює власну громадську організацію Офіцерський корпус. З моменту створення Офіцерського корпусу організація виступала проти євроінтеграції України, пізніше засуджувала протестувальників на Майдані. Однак 6 грудня 2013 року її члени різко змінили риторику і вступили до лав Самооборони Майдану.

У лютому 2015 року Рубан зареєстрував партію Офіцерський корпус, яка пізніше взяла участь у місцевих виборах.

У травні 2014 року Рубан разом з організацією Офіцерський корпус з власної ініціативи взявся за звільнення заручників із полону терористичній організації "ЛНР" та "ДНР". Виконував функцію посередника між терористами "ДНР" та "ЛНР" та українською владою. У липні 2014 року створив Центр визволення полонених у Дніпрі.

Наприкінці лютого 2017 року разом із Надією Савченко відвідав тимчасово окуповані території ОРДЛО, порушивши порядок перетину лінії розмежування, після чого СБУ анулювала дозвіл Рубана на виїзд до ОРДЛО.

Критика. Неодноразово був помічений у прихильності до терористів так званих "ДНР", "ЛНР", за що критикувався. Займаючись звільненням полонених, висловлював думку, що якщо матері українських військових, які потрапили в полон до терористів, на колінах вимелюватимуть у бойовиків життя своїх синів, то надалі матері та їхні діти "правильно голосуватимуть". Під час переговорів про звільнення полонених Рубан неодноразово висловлювався за бойовиків і звинувачував українських військових в обстрілі мирних кварталів на Донбасі. На його думку, саме Київ затягує переговори щодо звільнення заручників. Інші учасники переговорного процесу заявляли, що Рубан їх зриває та навіть заробляє на обміні.

16 січня 2016 року СБУ заявила, що громадянин Володимир Рубан поширює заяви, ніби він, як представник СБУ, проводив у Мінську якісь переговори щодо можливого звільнення громадян України, які утримуються в Росії, і нібито обговорював там ймовірність їх обміну на російських військовослужбовців, які потрапили в полон в Україні. СБУ офіційно зазначила, що Володимиру Рубану не надавалося жодних доручень чи повноважень вести будь-які переговори про звільнення громадян України. СБУ заперечує, що Рубан є "генералом" спецслужби, про що заявляв пан Рубан.

Рубана пов'язують із лідером проросійської організації Український вибір Віктором Медведчуком.

Кримінальна справа. 8 березня 2018 року о 9.15 - Рубан був затриманий українськими прикордонниками на одному з КПВВ на Донбасі під час спроби ввезення з окупованої території великої партії зброї та боєприпасів, після чого його передали до СБУ.

9 березня йому було повідомлено про підозру за ч. 1 ст. 263 КК "Незаконне поводження зі зброєю", ч. 1 ст. 14 "Приготування до злочину", ч. 3 ст. 258 "Терористичний акт". Суд заарештував Рубана на 60 діб. Звинувачення у суді представляла Військова прокуратура. Його підозрюють у підготовці теракту в урядовому кварталі, атаки на Верховну Раду та вбивства депутатів та інших державних діячів.

10 березня 2018 року СБУ оприлюднила матеріали, напрацьовані в ході оперативної розробки Рубана, яка тривала протягом 9-10 місяців. Було продемонстровано зв'язки організаційної мережі, за допомогою якої він з 2004 року займався поширенням антиукраїнської пропаганди, зокрема серед дітей молодшого шкільного віку. За цією інформацією, Рубан у 2004-2005 роках активно розвивав видавничо-поліграфічну комерційну діяльність. Ним було створено низку профільних підприємств ("Видавництво "Київська Русь" (2004), ТОВ "Журнал "Райдуга" (2004), ТОВ "Поліграфічний центр "Київська Русь" (2005), ТОВ "Рекламне агентство Нестор", ТОВ "Відкритий російський університет ім. М. І. Костомарова" (2008), ТОВ "Журнал "Соняшник" (2008), які займалися виготовленням та розповсюдженням проросійської літератури. Причому часто - просто передруковували російські зразки освітніх видань з наголосом на проросійських позиціях та пропагандистських кліше. Основними спонсорами цієї діяльності були заступник начальника Росспівробітництва Георгій Мурадов, та керівник фонду Президентський центр Б. Н. Єльцина Олександр Дроздов.

15 квітня 2019 року обвинувачених у плануванні терористичного акту та держперевороту нардеп ВО Батьківщина Надія Савченко та Володимир Рубан було звільнено з-під варти.

Сім'я. Одружений із 1989 року. Дружина - Рубан (Гойса) Інга Віталіївна. Виховують синів Єгора (нар. 1989) та Данила (нар. 1990), дочку Дар'ю (нар. 2000), онука Тимофія.

19.03.2024 р.