RU

Табачник Ян

Музикант-акордеоніст, екснародний депутат України (Партія регіонів)

Табачник Ян
Джерело фото: yan-tabachnik.com.ua
Дата народження: 31.07.1945
Дата смерті: 11.09.2023

Ян Петрович (ім'я при народженні - Яків Піневич) Табачник – український естрадний акордеоніст-віртуоз, композитор, президент Вищої ліги метрів світового акордеона. Народний депутат України V, VI, VII скликань від Партії регіонів. Генеральний продюсер та ведучий міжнародного телевізійного проєкту "Честь маю запросити", засновник фестивалів-конкурсів "Володимир Крайнєв запрошує" та "AccoHoliday", керівник Міжнародного творчого центру Яна Табачника.

Місце народження. Освіта. Народився у Чернівцях. У 1990 році закінчив Мелітопольський державний педагогічний інститут за спеціальністю музика та спів (кваліфікація – вчитель музики та співу).

Кар'єра. Вперше взяв до рук акордеон віком 10 років. З цим інструментом пов'язана вся подальша доля Табачника. З 13 років почав працювати у напівпрофесійних колективах, а з 16-ти пішов у професійну естраду.

1964-1966 рр. – артист естради Астраханської обласної філармонії, музикант-інструменталіст філармонії Грузинської РСР.

1967-1968 рр. – акордеоніст естрадного оркестру філармонії Південного берега Криму.

1968-1969 рр. – художній керівник Первомайського районного будинку культури Чернівців.

1969-1970 рр. – артист, соліст-інструменталіст Аджарського відділення Грузинської філармонії.

1970-1972 рр. – директор Первомайського районного будинку культури Чернівців.

1972-1973 рр. – соліст-інструменталіст естрадного ансамблю Аджарської філармонії.

1973-1994 рр. – акомпаніатор, художній керівник фольклорних ансамблів "Сурмі", "Новий день" Будинку культури залізничників Запорізької обласної філармонії.

1995-2000 рр. – робота в Одеському муніципальному театрі музики Яна Табачника. За сумісництвом, у 1997-1998 рр. – професор кафедри народних інструментів Київського національного університету культури та мистецтв.

2000-2006 рр. - заступник генерального директора із соціальних питань підприємства з іноземними інвестиціями Стіл Трек (Київ).

Політична кар'єра. У 2006, 2007 та 2012 роках Ян Табачник стає народним депутатом України за списком Партії регіонів. У Верховній Раді V скликання обіймав посаду першого заступника голови Комітету з питань духовності та культури. У парламенті VI та VII скликань працює у комітеті з питань боротьби з організованою злочинністю та корупцією на посаді голови підкомітету з питань контролю, координації, інформаційно-аналітичного та науково-дослідного забезпечення боротьби з оргзлочинністю та корупцією.

Член Партії регіонів.

Погляди та оцінки. Можливо, "похід" музиканта в політику виявився зумовлений не лише давньою дружбою або приятельськими відносинами з багатьма відомими політиками періодів правління Леоніда Кравчука та Леоніда Кучми. У 2005 році, після "помаранчевої революції", маестро сильно розсердився на тодішнього віцепрем'єра з гуманітарних питань Миколу Томенка нібито за антисемітські заяви на адресу деяких діячів культури, підозрюваних у неприйнятті "ідеалів Майдану". Крім того, з'явився привід образитись ще й за те, що нова влада відібрала у Табачника земельну ділянку розміром 8 га на Дніпровській набережній у столиці, де відомий акордеоніст планував збудувати "міжнародний творчий центр".

Вже в парламенті перехід із комітету з питань культури до комітету боротьби з корупцією пояснив тим, що хоче "розв'язувати проблеми корумпованої культури". "Я не знаю жодного фестивалю в нашій державі, де були б чесні стосунки. Хтось може сказати, що це голослівне звинувачення. Але я знаю, як це робиться! Причому я говорю про фестивалі, за якими коштують бюджетні гроші", - сказав музикант в одному з інтерв'ю. Втім, про активну антикорупційну діяльність метра ЗМІ якось не повідомляють. Та й статистична база обліку виступів, депутатських запитів та поданих законопроєктів, розміщена на сайті Верховної Ради, ініціатив парламентаря Табачника протягом V-VI скликань наразі не зафіксувала.

Музикант і депутат каже, що свого часу дружив навіть із родиною Віктора Ющенка. А оцінюючи свої стосунки з владою, Табачник сказав: "Для мене що Ющенко, що Кучма, що Кравчук - однакові. Ніхто з них мені нитки не дав. Найголовніший мій спонсор - мій горб, яким я заробив усе, що є в мене ".

Громадська діяльність. З 2000 року Табачник – заступник голови опікунської ради Всеукраїнського фонду надії та добра. Почесний професор Тель-Авівської консерваторії та Музичної академії ім. Карла Липинського.

Регалії. Народний артист України. Повний кавалер ордену "За заслуги". Володар титулів "Золотий акордеон Європи", "Гранд-маестро", лауреат Всеросійської премії "Овація" та ін. Лікар мистецтвознавства.

Сім'я. Одружений. Дружина - співачка Тетяна Нєдєльська (1973 р.н.). У музиканта троє синів - Петро (1996 р.н.), Павло (2000 р.н.) та Михайло (2002 р.н.).

Смерть. Ян Табачник помер 11 вересня у Тель-Авіві у лікарні, йому було 79 років. В останні роки Табачник боровся із раком легень.

12.09.2023 р.