RU

Google

Google

Google американська транснаціональна корпорація, реорганізована 15 жовтня 2015 року у міжнародний конгломерат Alphabet Inc., компанія у складі холдингу Alphabet, що інвестує в інтернет-пошук, хмарні обчислення та рекламні технології. Компанія заснована Ларрі Пейджем та Сергієм Бріном.

Google підтримує та розробляє низку інтернет-сервісів та продуктів і отримує прибуток у першу чергу від реклами через свою програму Ads. Вона вважається однією з технологічних компаній "великої четвірки" поряд з Amazon, Apple та Microsoft.

Пошукова система Google займає понад 60% світового ринку. Щодня вона реєструє близько 50 млн пошукових запитів та індексує понад 8 млрд вебсторінок. Google може знаходити інформацію 191 мовою (на 2 грудня 2009 року). Google має такі онлайн-продукти як поштовий сервіс Gmail, соціальна мережа Google+ (закрита 2 квітня 2019 року). Компанія має і настільні продукти, такі як браузер Google Chrome, програма для роботи з фотографіями Picasa (закрита з 1 травня 2016 року, на зміну прийшов сервіс Google Фото) і програма миттєвого обміну повідомленнями Hangouts (у листопаді 2022 припинив роботу). Крім того, Google веде розробку мобільної операційної системи Android, яка використовується на великій кількості смартфонів, а також операційна система Google Chrome OS і пристрої Google Glass. Найпопулярнішим у тристоронніх авторів додатків став сервіс "Карти Google". Саме цей сервіс лідирує як основа інтегрованих додатків.

Заявленою місією компанії від самого початку була "організація світової інформації, забезпечення її доступності та користі для всіх", а неофіційне гасло компанії, вигадане інженером Google Полом Бакхейтом, - "Не будь злом" (англ. Don't be evil).

У 2003 році компанія переїхала до своєї нинішньої штаб-квартири в Маунтін-В'ю (штат Каліфорнія).

Google управляє більш ніж мільйоном серверів у центрах обробки даних по всьому світу і обробляє більше одного мільярда пошукових запитів і 24 петабайт даних користувача щодня. Швидке зростання Google з її заснування призвело до появи великої кількості товарів, які пов'язані безпосередньо з основним продуктом компанії пошуковою системою.

Основний сайт Google - google.com - є найбільш відвідуваним сайтом Інтернету, а численні міжнародні сайти Google (google.co.in, google.co.uk і т.д.) входять до першої сотні відвідуваності, як і кілька інших сайтів сервісів Google - YouTube, Blogger та Orkut. У травні 2011 року кількість унікальних відвідувачів сайтів Google за місяць вперше перевищила 1 мільярд людей.

Історія. Google з'явився в січні 1996 року як науково-дослідний проєкт Ларрі Пейджа та Сергія Бріна, які тоді навчалися в Стенфордському університеті в Каліфорнії.

Хоча звичайні пошукові системи тоді сортували пошукову видачу за тим, скільки разів шукані терміни згадувалися на сторінці, Пейдж і Брін розмірковували над кращою системою, яка аналізувала б відносини між сайтами. Вони назвали цю нову технологію PageRank, актуальність сайту в ній визначається кількістю і важливістю сторінок, які посилаються на сайт.

Спочатку Google працювала на сайті Стенфордського університету і мала домен google.stanford.edu.

Доменне ім'я для Google було зареєстровано 15 вересня 1997 року, а компанія була зареєстрована 4 вересня 1998 року. Вона була розташована в гаражі подруги засновників (Сьюзен Воджіскі) в Менло-Парку (штат Каліфорнія). Крейг Сільверстейн, їхній однокурсник, був найнятий як перший співробітник.

Першим фінансуванням для Google були $100 000 від Енді Бехтольшейма, одного із засновників Sun Microsystems, отриманих у серпні 1998 року ще до реєстрації компанії.

7 червня 1999 року було оголошено про раунд фінансування у розмірі $25 млн з такими великими інвесторами, як венчурні компанії Kleiner Perkins Caufield & Byers та Sequoia Capita l.

Первинна публічна пропозиція (IPO) Google відбулася п'ять років потому, 19 серпня 2004 року. Компанія запропонувала 19 605 052 акцій за ціною $85 за акцію. Виручка від IPO в $1,67 млрд означала, що ринкова капіталізація Google становила понад $23 млрд.

31 жовтня 2007 року вартість акцій досягла $700, насамперед через великий обсяг продажів та розмірів доходів на ринку онлайн-реклами.

12 лютого 2014 року капіталізація компанії досягла $400 мільярдів.

У березні 1999 року компанія переїхала в Пало-Альто (штат Каліфорнія) - місто, в якому розміщені штаб-квартири кількох інших відомих технологічних стартапів Кремнієвої долини. Наступного року, всупереч початковій позиції Пейджа і Бріна проти фінансованої рекламою пошукової системи, Google почала продавати рекламу, пов'язану з пошуком ключових слів. З метою відповідності мінімалістичному дизайну оголошення були виключно текстовими.

У 2001 році Google отримала патент, що описує механізм PageRank. Патент був офіційно виданий Стенфордському університету і вказує Лоуренса Пейджа як винахідника. У 2003 році компанія орендувала свій нинішній офісний комплекс у Silicon Graphics у Маунтін-В'ю (штат Каліфорнія). Комплекс відтоді став відомий як Googleplex. Три роки потому Google купила власність у SGI за $319 млн. До цього часу назва Google увійшла до побутової мови, унаслідок чого дієслово "google" було додано до академічного словника Merriam-Webster і Оксфордського словника англійської мови зі значенням "використовувати пошукову систему Google, щоб знайти інформацію в Інтернеті".

З 2001 року Google придбала багато компаній, орієнтуючись переважно на невеликі венчурні компанії. У 2004 році Google придбала Keyhole, Inc. Цей стартап розробив продукт під назвою Earth Viewer, в якому були розміщені супутникові фотографії земної поверхні. Google перейменувала сервіс на "Google Планета Земля" у 2005 році. Два роки потому Google купила відеохостинг YouTube за $1,65 млрд. 13 квітня 2007 року Google придбала одного з піонерів інтернет-реклами компанію DoubleClick за $3,1 млрд, що дало Google цінні звʼязки, які були у DoubleClick з вебвидавцями і рекламними агентствами. Пізніше того ж року Google придбала GrandCentral за $50 млн. Цей сервіс став основою для Google Voice. 5 серпня 2009 року Google купила першу для себе публічну компанію - виробника програмного забезпечення для відео On2 Technologies за $106,5 млн. Google також придбала соціальну пошукову мережу Aardvark за $50 млн. У квітні 2010 року Google придбала стартап Agnilux.

У 2008 році Google спільно з GeoEye запустила супутник для забезпечення Google Earth зображеннями з високою роздільною здатністю.

У 2010 році Google придбала норвезьку компанію Global IP Solutions розробника сервісу вебтелеконференції. У тому ж році Google завершила угоду щодо придбання мережі мобільних оголошень AdMo b. У липні 2010 року Google уклала угоду з вітровою електростанцією Айови про купівлю 114 мегаватів енергії на 20 років.

У серпні 2011 року було оголошено про досягнення угоди про поглинання Google компанії Motorola Mobility (однієї з двох незалежних компаній, що утворилися під час поділу Motorola), що займається випуском мобільних телефонів. Вартість угоди - $12,5 млрд. 22 травня 2012 року угоду було завершено.

У 2018 році компанія Google придбала частину компанії HTC. Вартість угоди $1,1 млрд. З моменту укладання угоди понад дві тисячі інженерів HTC розроблятимуть гаджети Google, включаючи смартфони Google Pixel.

У вересні 2021 року компанія Google оголосила про те, що купує офісну будівлю на Мангеттені за $2,1 млрд. Згідно з даними компанії Real Capital Analytics, купівля Google офісної будівлі в Нью-Йорку - це найдорожча угода в даному сегменті з початку пандемії COVID-19 та одна з найдорожчих в історії США.

У червні 2023 року компанія Google відмовилася від хмарної ігрової платформи під назвою Google Stadia, яка вийшла на ринок відеоігор ще 2019 року. Замість неї, Google почав тестування онлайн-ігри безпосередньо на YouTube, яка отримала назву Playables.

Керівництво. У липні 2001 року, на запрошення засновників компанії, посаду голови ради директорів та головного виконавчого директора Google обійняв Ерік Шмідт.

4 квітня 2011 року головним виконавчим директором став Ларрі Пейдж. Ерік Шмідт залишився головою ради директорів компанії Google.

Станом на 20 червня 2010 року, Пейджу, Бріну та Еріку Шмідту належало приблизно 91% акцій класу B, які надають своїм власникам 68% голосів. Тріумвірат надає вирішальний вплив у вирішенні всіх питань, що належать до компетенції акціонерів.

У 2015 році в результаті реорганізації Google та створення холдингу Alphabet генеральним директором компанії став Сундар Пічаї.

01.10.2023 р.