RU

Microsoft

Microsoft
Джерело фото:

Microsoft - американська публічна транснаціональна корпорація, один із найбільших розробників у сфері пропрієтарного програмного забезпечення для різного роду обчислювальної техніки - персональних комп'ютерів, ігрових приставок, КПК, мобільних телефонів тощо. Найвідомішими продуктами є сімейства операційних систем Windows та офісних додатків Microsoft Office. Крім цього компанія розробляє і продає ноутбуки та планшетні комп'ютери під брендом Surface, ігрові консолі Xbox, а також аксесуари для персональних комп'ютерів (клавіатури, миші тощо).

Штаб-квартира компанії розташована в місті Редмонд, штат Вашингтон, США.

Власники. Акції компанії Microsoft котируються на біржі NASDAQ, її ринкова капіталізація станом на лютий 2023 року становила $2 трлн. Інституційним інвесторам станом на початок 2023 року належало 70% акцій, найбільшими з них були: The Vanguard Group (8,5%), Capital Group Companies (7,5%), BlackRock (7,0%), State Street Global Advisors (4,0%), FMR Co, Inc. (2,7%), T. Rowe Price Associates, Inc. (2,3%), Geode Capital Management (1,9%), Morgan Stanley (1,4%). Найбільшим приватним акціонером є Білл Гейтс, який на листопад 2022 року володів 1,38% акцій компанії.

Історія. Microsoft починає свою історію з 1975 року, коли друзі-студенти Гарварду Білл Гейтс і Пол Аллен, прочитавши в журналі Popular Electronics статтю про новий персональний комп'ютер Altair 8800, розробили для нього інтерпретатор мови Basic. Він здобув широку популярність і приніс чимало грошей своїм розробникам, що і стало першим кроком до створення корпорації. Спочатку ПЗ поширювалося на дискетах за ціною приблизно в $1.

Успіх корпорації тримається на операційних системах сімейства Windows, включно з мобільними ОС Windows Phone, а також на офісних програмах Microsoft Office. За час існування компанії було випущено кілька версій графічних оболонок для MS-DOS - від Windows 1.0 до Windows 3.x; операційних систем, що успадковували сумісність з MS-DOS - Windows 95, Windows 98, Windows ME; а також самостійних операційних систем сімейства NT: Windows NT 4, Windows 2000 (Windows NT 5.0), Windows XP, Windows Server 2003, Windows Vista, Windows 7. Також Microsoft пропонує серверні програми, що продаються під назвою Microsoft Servers.

У жовтні 2012 корпорація Microsoft представила нову операційну систему Windows 8. ОС допоможе закласти основу перед появою Windows Phone 8, вихід якої очікується в листопаді. Засновник корпорації Білл Гейтс заявив, що обмін кодом між операційними системами Windows 8 і Windows Phone 8 - це тільки початок довгострокового плану з об'єднання двох клієнтських систем в одну універсальну ОС. Білл Гейтс визнав, що наразі ринок мобільних ОС значною мірою зайнятий Android та iOS, однак, за його словами, нові релізи Microsoft привертають не меншу увагу як споживачів, так і журналістів.

До 2011 року найбільшою угодою з поглинання була купівля Microsoft корпорації aQuantive, що займалася інтернет-рекламою. Microsoft зацікавлена в скупці перспективних компаній - розробників ПЗ. Зокрема, в результаті придбання компаній Navision, Solomon, Great Plains в асортименті Microsoft з'явився новий великий напрямок Microsoft Dynamics.

У травні 2011 року корпорація оголосила про купівлю компанії Skype Limited, що спеціалізується на інтернет-телефонії, за $8,5 млрд. Після закінчення поглинання на базі Skype Limited було створено підрозділ Microsoft Skype Division, причому директор Skype Тоні Бейтс залишився його керівником.

На початку вересня 2013 року Microsoft оголосила про купівлю у фінської Nokia її підрозділу з виробництва та обслуговування мобільних телефонів Devices & Services за 5,44 млрд євро. За словами аналітиків, таким чином Microsoft, поєднавши розробку мобільних пристроїв і програмної начинки для них, спробує поборотися з Apple. 19 листопада 2013 року збори акціонерів Nokia схвалили цю угоду. Угода була закрита 25 квітня 2014 року.

У вересні 2014 Microsoft поглинула шведську компанію Mojang AB, яка є розробником гри Minecraft.

У січні 2018 року компанія Microsoft оголосила про купівлю PlayFab - backend-провайдера послуг для створення і запуску ігор на основі хмарних технологій. Послугами компанії користуються понад 3 тисячі студій, її можна знайти в більш ніж 1,2 тисячі діючих ігор охопленням близько 700 млн осіб. Знамениті клієнти: Disney, Rovio та Atari. Відомі проєкти: ігри Idle Miner Tycoon, Angry Birds Seasons і Roller Coaster Tycoon Touch. Того ж року Microsoft купила за $7,5 млрд GitHub - найбільший сервіс для хостингу вихідних кодів програмних продуктів і спільної розробки.

16 січня 2018 року компанія Microsoft закриває безкоштовні оновлення для Windows 8.1 з переходом до Windows 10. Тепер Windows 8.1 не отримуватиме жодних значущих поліпшень і виправлень помилок - тільки латки проти вразливостей, які виходитимуть ще п'ять років, до 2023 року.

Ринкова капіталізація Microsoft на початку 2021 року становила $1,7 трильйона, у грудні 2021 року - $2,5 трильйона.

У березні 2021 року Microsoft представила платформу для взаємодії людей у доповненій або віртуальній реальності Mesh. У листопаді компанія оголосила про створення власного метавсесвіту на основі Mesh.

8 січня 2022 року Microsoft оголосила про плани купівлі Activision Blizzard за $68,7 млрд. Це найбільша угода в історії ігрової індустрії, і найбільше придбання в історії Microsoft. У березні 2022 року було завершено ще одну велику угоду - за $20 млрд було куплено компанію Nuance Communications, розробника програмного забезпечення у сфері охорони здоров'я.

Microsoft оголосив про припинення продовження ліцензії на софт російським компаніям після 30 вересня 2023 року. Крім того, компанія зупинила продаж нових продуктів у Росії ще 2022 року, після повномасштабного російського вторгнення в Україну.

01.12.2023 р.