RU

День зовнішньої розвідки України

День зовнішньої розвідки України

День зовнішньої розвідки України – професійне свято, яке відзначають в Україні 24 січня.

Історія свята. 22 листопада 2018 року, президент Петро Порошенко підписав указ про затвердження 24 січня Днем зовнішньої розвідки України "з огляду на значний внесок співробітників розвідувальних органів України у справу забезпечення захисту національних інтересів України від зовнішніх загроз, а також життя, здоров'я її громадян та об'єктів державної власності за межами України, зміцнення обороноздатності держави з метою відродження національної розвідувальної ідентичності та зародження сучасних традицій вшанування перемог зовнішньої розвідки України". Своїм указом президент уперше в історії української державності встановив офіційне свято українських розвідників.

Служба зовнішньої розвідки України (СЗР) створена у 2004 на базі Департаменту розвідки та розвідпідрозділів регіональних органів Служби безпеки України (СБУ) для здійснення розвідувальної діяльності в політичній, економічній, військово - технічній, науково - технологічній, інформаційній та екологічній сферах, міжнародною організованою злочинністю, тероризмом, забезпечення безпеки установ та громадян України за кордоном.

Керівник СЗР входить до складу Ради національної безпеки і оборони України та підпорядковується безпосередньо президенту України.

Дата, обрана для свята, символічна. 24 січня 1919 року в Українській народній республіці було створено перший підрозділ загальнодержавної розвідки. З цього дня у складі політичного департаменту Директорії УНР почав функціонувати відділ закордонної інформації. Основним завданням відділу було проведення розвідувальної роботи щодо ворогів, які активно діють проти УНР, а також щодо країн - потенційних супротивників.

14 жовтня 2004 року президент України Леонід Кучма підписав указ "Про Службу зовнішньої розвідки України", в якому йшлося про створення на базі Департаменту розвідки та розвідувальних підрозділів регіональних органів Служби безпеки України Службу зовнішньої розвідки України як спеціального державного органу.

lock Усі ексклюзивні матеріали у відкритому доступі