RU

День Служби безпеки України

День Служби безпеки України
Дати проведення: 25 Березня (25 березня)

День Служби безпеки України - національне професійне свято всіх службовців і працівників Служби безпеки України (СБУ), яке відзначається в Україні щорічно 25 березня.

25 березня 1992 року Верховна Рада України ухвалила закон "Про Службу безпеки України". Саме цього дня щорічно, починаючи з 2001-го, відзначається День Служби безпеки України. Свято було засновано указом президента Леоніда Кучми з огляду на заслуги СБУ у справі захисту державного суверенітету України, конституційного ладу, територіальної цілісності, законних інтересів держави, а також у забезпеченні прав і свобод людини і громадянина.

Історія створення. Після проголошення 24 серпня 1991 року незалежності України одразу постало питання про ліквідацію в державі радянської системи органів держбезпеки та створення нових державних інституцій, покликаних захистити її суверенітет і вирішувати інші завдання у сфері забезпечення національної безпеки.

20 вересня 1991 року парламент проголосував за створення Служби національної безпеки України (СНБ України), ліквідувавши Комітет державної безпеки УРСР. У період з листопада 1991 по лютий 1992 рр. у складі СНБ України було створено Головне управління розвідки, Головне управління контррозвідки, Управління "К" (боротьба з корупцією та організованою злочинною діяльністю), низку інших основних і допоміжних підрозділів (інформаційно-аналітичний, оперативно-технічний, урядового зв'язку, військово-медичний, мобілізаційний, оперативного документування, міжнародних зв'язків, роботи з особовим складом, громадських зв'язків, інспекторський і т. д.), Інститут підготовки кадрів СНБ України, а також А 25 березня 1992 року Верховна Рада ухвалила закон "Про Службу безпеки України".

Структура. Структура СБУ має такий вигляд: центральне управління, регіональні органи, Антитерористичний центр і навчальні заклади (Національна академія СБУ та Інститут підготовки юридичних кадрів для СБУ Національної юридичної академії України ім. Я.Мудрого).

Центральне управління СБУ відповідає за стан державної безпеки, координує і контролює діяльність інших органів СБУ. До його складу входять апарат голови СБУ та функціональні підрозділи (департаменти):

- контррозвідки;
- захисту національної державності;
- контррозвідувального захисту економіки держави;
- боротьби з корупцією та організованою злочинністю;
- боротьби з тероризмом і захисту учасників кримінального судочинства та працівників правоохоронних органів;
- досудового слідства;
- охорони державної таємниці;
- оперативно-технічних заходів;
- оперативного документування;
- зв'язку;
- організаційних, інформаційно-аналітичних, кадрових, правових, господарського, фінансового та інших видів забезпечення оперативно-службової діяльності СБУ.

Центр спеціальних операцій боротьби з тероризмом, захисту учасників кримінального судочинства та співробітників правоохоронних органів СБУ (так тепер офіційно називається спецпідрозділ "Альфа") вважає датою свого народження 23 червня 1994 року. Саме тоді президент Леонід Кравчук підписав указ про створення Управління "А".

Керівництво всією діяльністю СБУ здійснює голова СБУ, якого призначає Верховна Рада за поданням президента України. Глава СБУ має заступників, яких на його пропозицію призначає президент України.

Свято в інших календарях
lock Усі ексклюзивні матеріали у відкритому доступі