RU

Яблуневий Спас

Яблуневий Спас
Джерело фото: depositphotos.com
Дати проведення: 6 Серпня (6 серпня)

Яблучний Спас - свято в народному календарі, що припадає на 6 серпня. Є одним із перших свят урожаю; день, з якого, згідно з повір'ями, природа розгорталася від літа до осені та зими. Яблучний Спас - поширена в народі назва важливого церковного свята, що має назву Преображення Господнього.

З 2024 року Яблучний Спас українці святкуватимуть за новим юліанським календарем. Якщо до цього віряни святкували Яблучний Спас 19 серпня, то після переходу на новий календар його святкують 6 серпня.

Яблучний Спас: історія свята. Свято Преображення Господнього також називали Яблучний Спас, Свято перших плодів, Горохів день, Друга зустріч осені, Перші осеніни, Осеніни.

Яблочный Спас

Преображення Господнє у православній церкві називають ще Спасом на горі. 19 серпня - рівно за 40 днів до розп'яття Христа, Ісус і три його учні піднялися на гору Фавор. Коли Ісус почав молитися, його обличчя раптом осяяло неземне світло, а одяг перетворився на білосніжний. Так Ісус Христос преобразився на очах у Петра, Іоанна та Якова, відкривши їм своє призначення. У цю мить майбутній Спаситель дізнався, що йому визначено в ім'я людей померти мученицькою смертю на хресті, а потім воскреснути. Христос суворо заборонив своїм учням розповідати про цю чудову подію. Повернувшись до людей, син Господа Бога велів збирати яблука, щоб Отець міг освятити їх. Відзначати свято почали в IV столітті, після того, як на горі Фавор було відкрито храм, що прославляє Преображення Господнє.

В Ізраїлі та Греції день Преображення Господнього припадав на пору дозрівання винограду. Християни приносили ароматні грона до храму - для благословення і на знак подяки Богу. У країнах, де виноград не росте, наприклад, в Україні, замість нього стали освячувати яблука.

Яблучний Спас: традиції. "Перші осеніни" - означає зустріч осені. Літо йшло на спад, селяни збирали врожай у полях і садах. До храмів несли для благословення яблука. Над ними священник читав спеціальну молитву - "На освячення початок овочів (плодів)". Після цього вірянам дозволялося вживати в їжу яблука та інші фрукти з нового врожаю. Особливо суворо в давні часи ставилися до заборони батьки, які втратили дітей. Вважалося, що якщо відмовлятися від ласощів плодами, то на тому світі померлих дітлахів пригощають гостинцями і золотими яблучками. Побожні люди стверджують, що яблука цього дня мають особливу чарівну силу, і страва ними допомагає здійснювати загадані бажання.

Другий Спас прийшов на зміну дохристиянському святу збору врожаю. У стародавні часи плоди до цього дня вважалися незрілими та неїстівними. Лише після освячення біля вівтаря фрукти дозволялося вживати в їжу без обмежень. Наші пращури вірили, що яблука цього дня наділені особливою силою - вони несуть здоров'я, красу, силу і щастя.

Яблочный Спас

У це свято господині пекли яблучні пироги, варили варення. На частування запрошували рідних і знайомих. Була традиція пригощати жебраків - на славу Божу. Якщо хтось відмовлявся виконати цю добру справу, його всіляко засуджували: "А не дай, Боже, мати з ними справи! Забув він старого і сирого, не приділив їм від свого багатства і малого добра, не призрів своїм добром хворого і бідного!". Також на Яблучний Спас співали пісні, проводжали сонце в поле.

Яблучний Спас завжди означав початок осені й тому до цієї дати потрібно було встигнути зібрати врожай пшениці та заготовити лікарські трави.

Ворожіння на Яблучний Спас. Цього дня дівчата обов'язково намагалися дізнатися своє майбутнє. Одним із найпоширеніших ворожінь було ворожіння на яблучній шкірці. Якщо стрічка раптом обривалася, то це означало, що в найближчий рік заміжжя не буде. А якщо виходило зрізати акуратно всю шкірку з яблука довгою стрічкою, то дівчина лівою рукою кидала її через плече і у візерунку, який вийшов, намагалася роздивитися ім'я або ініціали майбутнього чоловіка.

Якщо якесь яблуко поклювали птахи, значить, чоловік, чиє ім'я на ньому написано, не здатний на серйозні стосунки. У тому разі, якщо за ніч птахи склевали більшу частину фрукта, то у вас може з'явитися суперниця. Якщо яблуко зникло звідти, куди його клали на ніч, значить, із цією людиною вам бути разом не судилося.

Народні приказки та прикмети на Яблучний Спас:

- Сухий день віщує суху осінь, мокрий - мокру, а ясний - сувору зиму.

- До Другого Спаса не їдять ніяких плодів, крім огірків.

- Хто коли хоче полетіти, а журавель до Спаса.

- Коли їси перше яблучко, "що надумано - збудеться, що збудеться - не минеться".

- З Другого Спаса засівай озимі.

Фото: iStock/Global Images Ukraine

Свято в інших календарях
Свята сьогодні
Сьогодні 23 Травня 2024г (Чт):
lock Усі ексклюзивні матеріали у відкритому доступі