RU

Меркель Ангела

Федеральний канцлер Німеччини (2005-2021)

Меркель Ангела
Дата народження: 17.07.1954

Ангела Доротея Меркель - федеральний канцлер Німеччини (2005-2021). Керівник Християнсько-демократичного союзу (2000–2018), лідер опозиції з 2002 до 2005 року. Меркель є першою жінкою на посаді Федерального канцлера Німеччини.

Місце народження. Освіта. Ангела Доротея Меркель (уроджена Каснер) народилася в Гамбурзі в сім'ї протестантського священника та вчительки. У 1954 році сім'я переїхала до міста Квітцов на територію НДР, де Ангела провела дитинство та юність.

Ангела Меркель закінчила фізичний факультет Лейпцизького університету у 1978 р. та по 1990-й працювала науковим співробітником Інституту фізичної хімії Академії наук НДР, де у 1986 р. захистила докторську дисертацію з фізики.

Добре розмовляє російською. У 1968 р. виграла шкільну Олімпіаду з російської мови у НДР і була нагороджена поїздкою до СРСР.

Кар'єра. У політику Ангела Меркель прийшла після падіння Берлінського муру. Події, що відбувалися в Німеччині наприкінці 1980-х – на початку 1990-х, захопили її. У 1989 р. вступила в організацію Демократичне пробудження, через рік стала її прессекретарем, а через кілька місяців обійняла ту ж посаду у першому та останньому некомуністичному уряді НДР.

Заради правлячої у ФРН партії Християнсько-демократичного союзу вона залишила Демократичне пробудження і після об'єднання Німеччини стала депутатом Бундестагу від ХДС. Гельмут Коль став першим політичним лідером Німеччини, який серйозно ставився до Ангели Меркель. "Ти поведеш за собою жінок", - сказав їй канцлер, запросивши в уряд на посаду міністра у справах жінок та молоді. Він називав її "дівчинкою" і зробив заступником голови ХДС. Незабаром вона була секретарем ХДС. Журналісти так і називали Ангелу Меркель – "дівчинка Коля".

У 1994 р. була призначена міністром у справах довкілля. Але 1998 р. Коль програв під час виборів, поступившись місцем Герхарду Шредеру.

Тут наспів корупційний скандал, пов'язаний із діяльністю вже ексканцлера Гельмута Коля (його звинуватили в тому, що ХДС брала гроші на партійні потреби від олігархів). Практично вся верхівка німецьких консерваторів пішла в тінь, а Меркель очолила рух із повалення Коля з партійної посади. У 2000 році ексканцлер подав у відставку з посади лідера ХДС, пішов із Бундестагу.

У 1998 р. Меркель стала генеральним секретарем ХДС, а 2000-го обрана головою партії.

У 2002 р. висунула свою кандидатуру на посаду канцлера ФРН, але відмовилася від боротьби на користь прем'єр-міністра Баварії, лідера Християнського соціалістичного союзу (ХСС) Едмунда Штойбера. У вересні 2002-го обрана депутатом Бундестагу ФРН.

Вибори до Бундестагу 22 вересня 2002 р. з невеликою перевагою виграла коаліція СДПН та партії "зелених" на чолі з Герхардом Шредером та Йошкою Фішером. Меркель толерантно сприйняла поразку Штойбера.

На дострокових виборах до Бундестагу, що відбулися 18 вересня 2005 р., блок ХДС/ХСС на чолі з Ангелою Меркель отримав 35,2% голосів виборців. 12 листопада після переговорів, що тривали п'ять тижнів, ХДС/ХСС та СДПН уклали коаліційний договір. 22 листопада Меркель була обрана на посаду федерального канцлера ФРН, отримавши 397 із 611 голосів депутатів Бундестагу 16-го скликання.

Ангела Меркель стала першою жінкою - федеральним канцлером і водночас у свій 51 рік наймолодшим канцлером за всю історію ФРН. Вона також - перший представник нових федеральних земель на цій посаді і перший федеральний канцлер із природничо-науковою освітою.

27 листопада 2006 року на федеральному з'їзді ХДС 93% голосів Ангела Меркель була переобрана на посаду голови своєї партії.

23 вересня 2007 року Ангела Меркель прийняла у своєму берлінському відомстві Далай-ламу XIV, що стало сенсацією міжнародного масштабу.

У грудні 2013 року втретє поспіль обрана федеральним канцлером Німеччини.

14 березня 2018 року Бундестаг Німеччини обрав Ангелу Меркель на посаду федерального канцлера ФРН на четвертий термін поспіль.

26 вересня 2021 року в Німеччині відбулися вибори до Бундестагу, Меркель не висувала свою кандидатуру. Після виборів Меркель продовжила обіймати посаду канцлера як виконувач обов'язків.

Погляди та оцінки. Ангела Меркель у ХДС посідає центристські позиції, виступає за перетворення ХДС на "народну партію", що спирається на широкі верстви виборців.

Включила в програму дій партії "людяність, справедливе ставлення до всіх поколінь, любов до нації і батьківщини, боротьбу з бюрократією". Нова Європа, за її словами, має бути повернута обличчям до всіх, включно з незначними соціальними та етнічними групами.

У зовнішній політиці Меркель відома підтримкою американського курсу, виступаючи за зближення зі США. Крім того, висловлюється за "особливі відносини" і новий альянс із Францією. Також неодноразово давала зрозуміти, що виступає проти приєднання Туреччини до ЄС.

Меркель підтримала запровадження санкцій проти Росії на тлі подій на Сході України. 8 січня 2015 року під час зустрічі з Арсенієм Яценюком Меркель заявила, що частину санкцій проти Росії, що не стосуються Криму, можна буде зняти лише після того, як Росія виконає Мінські угоди. 2 лютого Меркель заявила, що Німеччина не постачатиме в Україну зброю і наголосила на необхідності мирного вирішення конфлікту на Донбасі. У червні 2015 року Меркель заявила, що конфлікт на Донбасі став іспитом у відносинах Німеччини та Росії.

Регалії. Кавалерка Великого Хреста ордена "За заслуги перед Федеративною Республікою Німеччина", Великого Хреста ордена "За заслуги перед Італійською Республікою", Великого Хреста ордена "Сонце Перу", володарка премії ім. Лео Бека Центральної ради євреїв Німеччини за 2008 рік за заслуги у справі розвитку Євросоюзу. Лео Бека Центральної ради євреїв у Німеччині, премії ім. Карла Великого за 2008 рік за заслуги у справі розвитку Євросоюзу.

Ангела Меркель є почесним членом благодійної організації "Ротарі Інтернешнл" у Штральзунді, почесним членом футбольної команди "Енергі Котбус".

Єврейський університет присвоїв Меркель звання почесного доктора філософії. Лейпцизький університет присвоїв звання почесного доктора наук. Почесний доктор наук Політехнічного університету Вроцлава. Тель-Авівський університет присвоїв звання почесного доктора філософії.

Сім'я. Ангела Меркель одружена. Її теперішній чоловік Йоахім Зауер – професор хімії. Ще за соціалістичного режиму розлучилася з першим чоловіком - Ульріхом Меркелем, але залишила досить звучне прізвище, що перегукується з німецьким словом "merklich" ("помітний"). Дітей Ангела Меркель не має. "Я не виключала такої можливості, але не вийшло. А коли я зайнялася політикою, мені було 35 років, і я вже не ставила собі це питання", - розповідала вона.

Хобі. Любить роботи по саду, готувати страви. Із задоволенням пече пироги і стверджує, що ще жодного разу гості не йшли від неї голодними.

07.12.2023 р.