RU

Абромавичус Айварас

Ексгенеральний директор Укроборонпром

Абромавичус Айварас

Айварас Абромавичюс — литовський та український підприємець, співвласник та один із керуючих шведської інвестиційної компанії East Capital. Генеральний директор Державного концерну Укроборонпром (2019–2020), міністр економічного розвитку та торгівлі України (2014–2016).

Місце народження. Освіта. Народився у Вільнюсі, Литва. У 1988 році став чемпіоном СРСР з баскетболу у складі дитячої збірної Литви. У 1993 році переїхав до Таллінна (Естонія) для вступу до Міжнародного університету Concordia. Тренував жіночу та чоловічу баскетбольну команду університету. Навчався у цьому ж університеті у штаті Вісконсин (США). Здобув ступінь бакалавра з міжнародного бізнесу.

Вільно володіє російською, литовською та англійською мовами, добре розмовляє естонською.

Кар'єра. В 1996 став співробітником Hansabank (найбільшого естонського банку, згодом став дочірньою структурою Swedbank), а в 1998 став директором департаменту цінних паперів цього банку.

У 1999 році переїхав до Швеції для участі в проєкті з інтернет-брокеридж на ринках, що розвиваються.

У 2002 році починає працювати керуючим East Capital. На роботу до компанії його покликав її засновник Петер Елам Хакансон. Через рік роботи портфельним керуючим Абромавічус взяв кредит, щоб купити 5% East Capital. Керує фондами East Capital Russian Fund (ECRF) та East Capital Eastern European Fund (ECEEF) загальним обсягом понад 1 млрд євро. Сьогодні Хаканссон належить 50% компанії, решта - шести партнерам у приблизно рівних частках.

У 2005 році переїхав до Москви.

У 2008 році переїхав до Києва. Очолював київський офіс компанії East Capital. 

2 грудня 2014 року президент України Петро Порошенко підписав указ про надання українського громадянства Айварасу Абромавічусу, а також Наталі Яресько, Олександру Квіташвілі, які також увійшли до уряду. Цього ж дня призначений на посаду міністра економічного розвитку та торгівлі України у новому Кабінеті міністрів.

3 лютого 2016 року Абромавічус заявив, що йде у відставку у зв'язку з "різкою активізацією блокування будь-яких системних та важливих реформ".

16 лютого 2016 р. депутати визнали незадовільною роботу уряду у 2015 році, проте для відставки Кабміну на чолі з Арсенієм Яценюком голосів не вистачило.

10 квітня 2016 р. Яценюк заявив про рішення скласти повноваження прем'єр-міністра, і 14 квітня Верховна Рада проголосувала за його відставку, скасувавши при цьому ухвалу від 16 лютого. У той же день було призначено новий склад Кабміну на чолі з Володимиром Гройсманом. У новому уряді Абромавічуса у кріслі міністра економіки змінив Степан Кубів.

На президентських виборах 2019 року став радником кандидата в президенти України Володимира Зеленського.

12 червня 2019 року президент Володимир Зеленський призначив Айвараса Абромавічуса членом наглядової ради держконцерну Укроборонпром.

11 липня 2019 року Айвараса Абромавичуса обрано головою наглядової ради держконцерну Укроборонпром, до якої його було введено 12 червня цього року указом президента Володимира Зеленського.

30 серпня 2019 року президент Володимир Зеленський призначив Айвараса Абромавічуса генеральним директором державного концерну Укроборонпром.

6 жовтня 2020 року президент Володимир Зеленський звільнив Айвараса Абромавічуса з посади генерального директора Укроборонпрому.

4 листопада 2020 року Кабінет міністрів України призначив Айвараса Абромавічуса членом наглядової ради АТ Ощадбанк. У лютому 2021 року Кабінет міністрів відкликав Айвараса Абромавічюса з наглядової ради Ощадбанку.

Сім'я. Одружений з українкою Катериною Рибаченко, однією з директорів української компанії Агро Регіон (інвестиційний об'єкт East Capital). Є троє дітей.

Хобі. Захоплюється сучасним мистецтвом. Цікавиться литовськими та українськими митцями, організував у Криму пленер 20 відомих українських митців. Відкрив галерею у Гурзуфі. В особистій колекції понад 100 картин.

04.01.2024 р.