RU

Бальцерович Лешек

Експредставник президента України у Кабінеті міністрів

Бальцерович Лешек
Джерело фото: Андрей Гудзенко/LIGA.net

Лешек Генрік Бальцерович – польський економіст та політик. Віцепрем'єр та міністр фінансів в урядах (1989-1991; 1991; 1997-2000). Голова Національного банку Польщі (2001–2007). Професор Варшавської школи економіки.

Місце народження. Освіта. Народився Липно, Влоцлавське воєводство. У 1970 році з відзнакою закінчив факультет зовнішньої торгівлі Центральної школи планування та статистики у Варшаві (зараз – Варшавська школа економіки). У 1972-1974 pp. навчався в Університеті св. Іоанна в Нью-Йорку, США. У 1975 році захистив докторську дисертацію у Центральній школі планування та статистики у Варшаві.

Кар'єра. З 1969 по 1981 р. - член правлячої Польської об'єднаної робочої партії (ПОРП).

У 1978-1980 pp. працював в Інституті марксизму-ленінізму у Варшаві.

У 1978-1981 pp. очолював групу вчених, яка розробляла альтернативний проєкт економічних реформ у Польщі.

У 1980-1981 pp. - консультант профспілкового об'єднання Солідарність.

У серпні 1989 року Лех Валенса запропонував Бальцеровичу увійти до першого уряду Солідарності та очолити економічні реформи у Польщі.

12 вересня 1989 року Бальцерович обійняв посаду віцепрем'єра та міністра фінансів в уряді Тадеуша Мазовецького та очолив Економічний комітет при Раді міністрів Польщі.

Бальцерович запропонував свій план якнайшвидшого переходу від планової державної економіки, що залишилася у спадок від Польської народної республіки, до ринкових відносин і верховенства приватної власності. Пропонований комплекс реформ отримав назву План Бальцеровича, що часто також іменувався "шоковою терапією".

План Бальцеровича передбачав суворе обмеження інфляції, приведення до рівноваги протягом року державного бюджету, товарного та грошового ринків, переведення всіх сфер економіки на ринкові засади. Для цього підвищувалися роздрібні ціни, скорочувалися бюджетні дотації, обмежувалися грошові доходи, а для підприємств запроваджувалась часткова внутрішня оборотність злотого та встановлювався його єдиний курс.

Бальцерович зберіг свій пост у кабінеті Яна Кшиштофа Белецького, але у грудні 1991 року уряд Яна Ольшевського було сформовано вже без його участі.

Після виходу з уряду Бальцерович працював запрошеним науковим співробітником Університету Брауна та Центру аналізу європейської політики у Вашингтоні (США). З жовтня 1992 року викладає у Варшавській школі економіки.

У 1992-2000 pp. – голова Центру соціально-економічних досліджень (CASE) у Варшаві.

У квітні 1995 року заснував центристську політичну партію Унія Свободи, яку очолював до грудня 2000 року. У 1997 році партія посіла на виборах третє місце і увійшла до правлячої коаліції.

З жовтня 1997 р. до червня 2000 р. - заступник прем'єр-міністра та міністра фінансів в уряді Єжи Бузека.

З січня 2001 р. по січень 2007 р. – голова польського Національного банку, кандидатуру Бальцеровича на цю посаду подав президент Польщі Олександр Кваснєвський.

У 2000-2002 pp. Бальцерович був радником президента Грузії Едуарда Шеварднадзе з економічних питань.

У 2003 році обраний членом престижної Групи авторитетів Міжнародного інституту фінансів.

У 2007 році заснував та очолив фонд Форум громадянського розвитку.

У жовтні 2008 року Бальцерович став одним із восьми членів Європейської експертної групи з розробки рекомендацій щодо запобігання наслідкам світової фінансової кризи в країнах Євросоюзу.

2008-2012 рр. – голова ради директорів дослідницької організації Брейгель.

22 квітня 2016 р. президент України Петро Порошенко підписав указ про призначення Бальцеровича представником президента в Кабінеті міністрів України та співголовою групи стратегічних радників щодо підтримки реформ в Україні. Одним із напрямів своєї діяльності на новій посаді Бальцерович назвав активну роботу із західними інвесторами та політиками для представлення реальної ситуації в Україні.

У квітні 2017 року Лешек Бальцерович, як і планував спочатку, завершив свою місію в Україні та не продовжив співпрацю зі стратегічною групою радників із підтримки реформ (SAGSUR).

Нагороди. Бальцерович відзначений низкою престижних премій та нагород, як польських, так і міжнародних. У тому числі у 2005 році Кваснєвський вручив йому найвищу нагороду країни - Орден Білого орла - за внесок у трансформацію економіки Польщі. У липні 2007 року аналітичний центр European enterpris institute (Брюссель) надав Бальцеровичу титул "найбільшого реформатора в країнах Євросоюзу"

Є почесним доктором 30 університетів у різних країнах, а також автором понад сотні публікацій з економічних питань.

Сім'я. Одружений, є троє дітей.

04.01.2024 р.