RU

Епіфаній

Митрополит Київський та всієї України, предстоятель Православної церкви України

Епіфаній
Дата народження: 03.02.1979

Епіфаній (у миру Сергій Петрович Думенко) – митрополит Київський та всієї України, предстоятель Православної церкви України з 15 грудня 2018 року.

Доктор наук з богослов'я, професор, колишній митрополит Переяславський та Білоцерківський Української православної церкви Київського патріархату (з 2010 по 2018 рік) та намісник патріарха Філарета (з 2013 по 2018 рік), ректор та професор кафедри біблійних та філологічних дисциплін Київської православної богословської академії, постійний член Священного Синоду та голова Синодального управління у справах духовної освіти УПЦ КП, член Вищої церковної ради УПЦ КП, намісник Свято-Михайлівського Видубицького чоловічого монастиря міста Києва (з 2008 по 2018 рік), член Національної спілки журналістів України та Міжнародної федерації.

Місце народження. Освіта. Народився 3 лютого 1979 року в селі Волкове Іванівського району Одеської області. Дитинство та шкільні роки пройшли у селі Стара Жадова Сторожинецького району Чернівецької області. У 1996 році закінчив Старожадівську середню школу I-III ступенів.

У 1996 році вступив на навчання до Київської духовної семінарії, яку закінчив 1999 року за першим розрядом. Того ж 1999 року вступив до Київської духовної академії, яку закінчив 2003 року. Після успішного захисту кандидатської дисертації вченою радою Київській духовній академії надано вчений ступінь кандидата богословських наук.

2006-2007 – стажування в Афінському національному університеті на Філософському факультеті (Греція). Під час стажування вивчив грецьку мову.

30 серпня 2012 року після успішного захисту докторської дисертації рішенням спеціалізованої вченої ради Київської православної богословської академії присвоєно науковий ступінь доктора богословських наук.

Служіння. З 1 липня 2003 року по 31 грудня 2005 року – секретар-референт Рівненського єпархіального управління та особистий секретар митрополита Рівненського та Острозького Данила (Чокалюка).

26 серпня 2003 – 31 грудня 2005 – викладач Рівненської духовної семінарії, а також старший помічник інспектора.

У 2003-2005 роках - редактор інтернет-порталу "Рівне Православне" - офіційного сайту Рівненської єпархії, та член редакційної колегії церковно-релігійної газети "Духовна нива" - офіційного друкованого органу Рівненської єпархії.

У 2005 році – прессекретар Рівненського єпархіального управління.

8 грудня 2005 року прийнято до Національної спілки журналістів України.

З 2007 року – викладач Київської православної богословської академії, а також завідувач кафедри філології цього навчального закладу.

21 грудня 2007 року з благословення патріарха Філарета архієпископом Переяславом-Хмельницьким Димитрієм у Михайлівському Золотоверхому монастирі пострижений у чернецтво з ім'ям Епіфаній на честь святителя Епіфанія Кіпрського.

6 січня 2008 року у Свято-Володимирському кафедральному патріаршому соборі міста Києва патріарх Філарет висвятив його в сан ієродиякона, а 20 січня 2008 року в ієромонаха.

25 січня 2008 року призначений секретарем патріарха Філарета.

16 березня 2008 року у Володимирському кафедральному патріаршому соборі святішим патріархом Філаретом зведений у сан архімандрита.

20 березня 2008 року призначений намісником Свято-Михайлівського Видубицького чоловічого монастиря міста Києва.

30 травня 2008 року призначений керуючим справами Київської Патріархії.

7 жовтня 2008 року присвоєно звання доцента Київської православної богословської академії.

21 жовтня 2009 року Священним Синодом УПЦ КП обраний єпископом Вишгородським, вікарієм Київської єпархії.

27 липня 2010 року рішенням Священного синоду УПЦ КП призначено ректором Київської православної богословської академії та керуючим Переяслав-Хмельницькою єпархією.

17 березня 2011 року рішенням Священного синоду УПЦ КП призначено головою редакційного комітету.

17 листопада 2011 року надано вчене звання професора Київської православної богословської академії.

У 2012 році у Київській православній богословській академії отримав доктора богослов'я.

23 січня 2012 року указом патріарха Філарета зведений до сану архієпископа, став постійним членом Синоду УПЦ КП.

28 червня 2013 року рішенням Архієрейського собору УПЦ КП зведено в сан митрополита Переяслав-Хмельницького та Білоцерківського та призначено патріаршим намісником з правами єпархіального архієрея.

13 грудня 2017 року рішенням Священного Синоду УПЦ КП має титул митрополит Переяславський та Білоцерківський.

13 грудня 2018 року обраний кандидатом на пост предстоятеля єдиної Української православної церкви.

15 грудня 2018 року на Об'єднавчому соборі в Софійському соборі був обраний митрополитом Київським та Всія України, першим головою Православної церкви України.

6 січня 2019 року з рук Вселенського патріарха Варфоломія отримав томос про автокефалію Православної церкви України під час божественної літургії у кафедральному соборі на честь святого Георгія Побідоносця на Фанарі.

Наукова діяльність. Митрополит Епіфаній є головою редакційної колегії наукових фахових видань "Праці Київської духовної академії" та "Богословський вісник Київської православної богословської академії", головою спеціалізованої вченої ради з правом прийняття до розгляду та проведення захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата наук за спеціальністю богослов'я.

У науковій спадщині митрополита Епіфанія понад 50 наукових публікацій, у тому числі кількох монографій у галузі православного богослов'я.

Нагороди. Орден "За заслуги" II ступеня (1 грудня 2015 року).

Орден "За заслуги" III ступеня (2008 рік).

Удостоєний церковних нагород: ордени святого апостола та євангеліста Іоанна Богослова, ордени святого рівноапостольного князя Володимира Великого III ступеня, ордени святого архістратига Божого Михайла, ордени Святого Хреста Чорногорської православної церкви. УПЦ (КП), ордена святого рівноапостольного князя Володимира Великого III ступеня.

Цитати. Про єдину помісну церкву в Україні. "Рано чи пізно, але народ України матиме свою помісну православну церкву, як має держава, президента, уряд, армію, гімн, герб, прапор... Це неминуче", - заявив у жовтні 2013 року тоді ще новообраний намісник патріарха Філарета Епіфаній.

Вважає Гундяєва агентом ФСБ : "І сам патріарх, і ці структури залежать від російської влади і особливо - від спецслужб. А співробітники цих служб не тільки взаємодіють зі структурами МП, а й безпосередньо працюють у них, носячи хтось - піджаки, а хтось - і ряси".

Чітко окреслив роль "російського світу" у війні... Упевнений: українських воїнів на передовій та мирних жителів на Донбасі вбивають не російські кулі, міни чи "Гради", а ідеї російського світу, які спрямовують руки агресорів на постріл. "І вбивають творці та пропагандисти цих ідей" , - написав він у 2015 році у зверненні "Чи довго ще в наших душах нишпоритиме рука Москви?"

...І місце РПЦ у православному світі без України. "Для Москви це дуже болюче питання. Тому РПЦ зараз претендує на першість у православному світі. Без України, звичайно, вона не бачить себе такою. Якщо ми відпадемо, то російська церква втратить практично половину парафій та вірян. Тоді вже марними будуть їхні амбіції претендувати на першість у православному світі” (2013 рік).

10.10.2023 р.

Свята сьогодні
Сьогодні 20 Травня 2024г (Пн):