RU

Бердимухамедов Гурбангули

Експрезидент Туркменістану

Бердимухамедов Ґурбанґули
Джерело фото: turkmenistan.gov.tm
Дата народження: 29.06.1957

Гурбангули Мялікгулийович Бердимухамедов - національний Лідер туркменського народу, голова Халк Маслахати Туркменістану з 21 січня 2023 року. Носить титул Аркадаг (туркм. Arkadag – "покровитель"). Президент Туркменістану з 21 грудня 2006 року по 19 березня 2022 року.

Місце народження. Освіта. Народився у селі Бабарап Геок-Тепинського району Ашгабадської області Туркменської РСР. У 1979 р. закінчив стоматологічний факультет Туркменського державного медичного інституту. У 1987 р. у Москві вступив до аспірантури, яку закінчив у 1990 р. та здобув ступінь кандидата медичних наук.

Кар'єра. З 1979-го працював в Ашгабаді лікарем-стоматологом. У 1990-1995 pp. обіймав посади асистента кафедри терапевтичної стоматології, доцента та декана стоматологічного факультету Туркменського державного медичного інституту.

У 1995 р. Бердимухамедов став директором стоматологічного центру Міністерства охорони здоров'я та медичної промисловості Туркменістану.

У травні 1997 р. призначений міністром охорони здоров'я та медичної промисловості Туркменістану. Крім того, 1998 р. він очолив Міжнародний медичний центр ім. Сапармурата Ніязова. 3 квітня 2001 р. Бердимухамедов на додачу до своєї міністерської посади отримав посаду віцепрем'єра Туркменістану, відповідального за охорону здоров'я, освіту та науку. З серпня 2004-го почав курирувати ще культуру та ЗМІ.

У липні 2003 р. Бердимухамедов очолив державну комісію з прийому до вищих навчальних закладів, до яких стало можливо вступити лише після дворічної роботи з обраної спеціальності, а не відразу після закінчення школи. Через чотири місяці Бердимухамедов отримав догану від президента за низький рівень кваліфікації туркменських лікарів, але зберіг посаду. У квітні 2004 року Ніязов оштрафував Бердимухамедова на суму його тримісячного окладу за те, що близько половини заборгованості з зарплати в Туркменістані припадало на сфери освіти та охорони здоров'я. За деякими даними, Бердимухамедов у свій час був особистим лікарем Ніязова.

28 листопада 2006 р. Бердимухамедов замість Ніязова взяв участь у засіданні Ради глав держав СНД. У ніч із 20 на 21 грудня 2006-го Ніязов помер від раптової зупинки серця. 21 грудня 2006 р. Бердимухамедов став тимчасовим виконувачем обов'язків президента Туркменістану.

26 грудня 2006 р. Бердимухамедов був обраний головою з'їзду Народної ради, який того дня змінив Конституцію, ухвалив закон про вибори президента, визначив дату президентських виборів та затвердив шістьох кандидатів.

11 лютого 2007 року Бердимухамедова обрано президентом Туркменістану.

12 лютого 2012 року Гурбангули Бердимухамедов набрав абсолютну більшість голосів виборців (97,14%) на виборах президента та був визнаний обраним президентом Туркменії.

2 лютого 2017 року втретє переобраний главою держави. За нього віддали голос 97,69% виборців.

У лютому 2022 року Бердимухамедов повідомив, що планує піти з посади, після чого було призначено дострокові президентські вибори на 12 березня 2022 року. Дане рішення Бердимухамедов обґрунтував бажанням "дати дорогу молодим до державного управління", очевидно маючи на увазі свого сина Сердара, який всі останні роки обіймав багато ключових посад. 14 лютого на позачерговому з'їзді Демократичної партії Туркменістану віцепрем'єр Сердар Бердимухамедов був висунутий кандидатом на пост глави держави. На виборах за даними ЦВК Туркменістану, Сердар Бердимухамедов набрав 73% голосів виборців і вступив на посаду 19 березня.

Погляди та оцінки. Бердимухамедов зняв низку обмежень, запроваджених Ніязовим. Так, було знято заборону на іноземну періодику, оперу та цирк. Крім того, новий президент відкрив для населення доступ до Інтернету. Відразу після вступу на посаду провів реформу освіти, повернувши шкільну десятирічку та замінивши традиційні сукні для дівчаток сучасною формою європейського зразка. Крім того, Бердимухамедов повів боротьбу з культом особи Туркменбаші: ім'я Ніязова в тексті присяги та гімні було замінено на слово "президент".

З 1 липня 2008 р. Туркменістан повернувся до григоріанського календаря.

Економічна політика Бердимухамедова цього часу характеризувалася прагненням зблизитися із Заходом. У жовтні 2007 р. Туркменістан разом із Грузією відмовився підписувати Концепцію розвитку СНД, яка передбачала формування "інтегрованого економічного та політичного об'єднання зацікавлених держав". Бердимухамедов підтримав ідею проведення Транскаспійського газопроводу, який би дозволив Європі отримувати туркменський газ в обхід Росії. Водночас було досягнуто остаточної угоди між Туркменістаном, Казахстаном та Росією про початок будівництва Прикаспійського газопроводу, який має збільшити обсяг постачання туркменського газу до РФ.

З ініціативи Бердимухамедова було ухвалено Конституцію, яка скасувала Народну раду - вищий орган законодавчої влади, і, на думку експертів, значною мірою збільшила повноваження глави держави.

2009 р. відзначився новими реформами. Так, Бердимухамедов затвердив нову військову доктрину Туркменістану, що зберігала її нейтральний статус і передбачала перехід армії на контрактну основу.

У 2009 р. Туркменістан оголосив про збільшення постачання газу до Ірану та про будівництво нового туркмено-іранського газопроводу. Крім того, Бердимухамедов повідомив про готовність його країни брати участь у проєкті газопроводу Nabucco в обхід Росії.

У 2013 році було дозволено приватизацію житла.

У 2013/14 навчальному році у школах відбувся перехід на 12-річну систему навчання. З 2015 року окрім російської та англійської мов, у школах було введено навчання китайської та японської мов у низці шкіл та вишів Туркменістану.

Регалії. Нагороджений багатьма орденами та медалями, серед яких Медаль найвищого ступеня імені національного героя Афганістану Гази Аманулли Хана, а також Золота медаль ЮНЕСКО імені Авіценни.

Захоплення. Бердимухамедов любить полювання, сприймає його як "хороший привід для зайвої зустрічі з багатоликою природою Туркменістану".

Сім'я. За деякими даними, Бердимухамедов був одружений двічі: перша його дружина була туркменкою, друга - російською. У нього один син, три дочки та четверо онуків.

24.05.2024 р.

Свята сьогодні
Сьогодні 28 Травня 2024г (Вт):