RU

Азаров Микола

Експрем'єр-міністр України

Азаров Микола

Микола Янович Азаров – прем'єр-міністр України (2010-2014) від Партії регіонів, перший віцепрем'єр-міністр та міністр фінансів України у першому та другому урядах Віктора Януковича. Голова державної податкової адміністрації України у 1996–2002 роках. 

Один із співзасновників та колишній голова (2010-2014) Партії регіонів.

З червня 2014 року ховається на території РФ, у 2021 році заочно заарештований за звинуваченням у державній зраді.

Місце народження. Освіта. Народився у Калузі (Росія). У 1971 році закінчив Московський держуніверситет ім.М.Ломоносова за спеціальністю геолог-геофізик. Доктор геолого-мінералогічних наук (1986), професор (1991), член-кореспондент НАН України (1997).

Кар'єра. Після закінчення МДУ, у 1971-1976 рр., працював на комбінаті Тулавугілля. У 1976-1984 pp. завідував лабораторією, відділом Підмосковного науково-дослідного та проектно-конструкторського вугільного інституту.

У 1984-1995 pp. – заступник директора, директор Українського державного науково-дослідного та проектно-конструкторського інституту гірничої геології, геомеханіки та маркшейдерської справи Мінвуглепрому України.

У 1994-1998 роках – народний депутат України II скликання, голова бюджетного комітету Верховної Ради.

З 1996 по 2002 рр. - голова Державної податкової адміністрації України. У ці ж роки Азаров як керівник фіскальної служби був членом Координаційної ради з питань політики фінансового сектору, Національної ради з питань узгодження діяльності загальнодержавних та регіональних органів і місцевого самоврядування, Ради національної безпеки та оборони України, Валютно-кредитної ради Кабміну, Вищої економічної ради при президентові України, Міжвідомчої комісії з питань регулювання ринку продовольства, цін і доходів сільськогосподарських товаровиробників, Координаційного комітету по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю при президентові.

З листопада 2002 по лютий 2005 р. Азаров обіймає посаду першого віцепрем'єр-міністра - міністра фінансів України в першому уряді Віктора Януковича. Очолює низку урядових комісій та координаційних рад. У тому числі Комісію з питань забезпечення своєчасності та повноти сплати податків та погашення заборгованості із заробітної плати, пенсій, стипендій та інших соцвиплат; з приватизації Укртелекому; з питань неплатоспроможності; Координаційну раду з питань створення системи іпотечного кредитування; з питань корпоративного управління в акціонерних товариствах та ін. Виступає координатором співпраці українського уряду з міжнародними фінансовими організаціями.

Після обрання до парламенту навесні 2006-го очолював комітет із питань бюджету. 4 серпня 2006 року вдруге прийшов до Кабміну Януковича і знову став першим віцепрем'єром - міністром фінансів.

З листопада 2007 по березень 2010 року. - народний депутат України VI скликання від Партії регіонів. Міністр фінансів у тіньовому (опозиційному) уряді Януковича.

З березня 2010 року – прем'єр-міністр України.

Після парламентських виборів восени 2012-го кандидатуру Азарова знову було подано президентом Януковичем на посаду глави уряду та затверджено депутатами.

21 листопада 2013 року Український уряд на чолі з Миколою Азаровим розпорядився призупинити підготовку до укладання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, що призвело до Євромайдану.

16 січня 2014 року голосував за "диктаторські закони" - пакет антидемократичних законів, які суттєво обмежували права громадян та свободу слова.

22 січня 2014 року назвав учасників заворушень у центрі Києва терористами, які мають відповісти за свої дії.

28 січня 2014 року Азаров подав у відставку з посади прем'єр-міністра, і того ж дня президент Янукович її прийняв. 27 лютого 2014 року посаду глави уряду обійняв Арсеній Яценюк.

За кілька годин після своєї відставки Азаров вилетів приватним літаком до Відня. В елітному районі Відня є особняк, записаний на сина Азарова. Там же мешкає родина Азарова. За даними австрійської газети Kronen Zeitung, Азаров прибув до Австрії і планує залишитися там надовго.

6 березня 2014 року Євросоюз і Канада оголосили, що Микола Азаров та його син Олексій перебувають у списках високопосадовців українських чиновників, проти яких запроваджуються фінансові санкції.

Служба безпеки України оголосила Миколу Азарова у розшук за скоєння злочину, передбаченого ч. 3 ст. 365 Кримінального кодексу України ("перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу, що спричинило тяжкі наслідки").

Інтерпол відмовився здійснювати розшук колишнього українського прем'єра, у МВС України заявляють, що Азаров оголошено не в міжнародний, а якийсь "міждержавний" розшук.

Згодом Азаров із сім'єю влаштувався в Росії, не відмовившись від українського громадянства.

У серпні 2015 року він разом з іншими колишніми високопосадовцями України часів президентства Януковича заснував "Комітет порятунку України", який виступив з позицій російської пропаганди.

5 березня 2020 року ЄС зняв санкції щодо Миколи Азарова та Едуарда Ставицького. Вони перебували у списку санкцій з 2014 року за розкрадання державних коштів України або зловживання службовим становищем.

20 жовтня 2021 року Печерський райсуд Києва заочно заарештував Миколу Азарова за підозрою у держзраді.

Звання та нагороди. Заслужений економіст України. Державний службовець І рангу, радник Податкової служби І рангу, почесний працівник податкової служби. Нагороджений орденами "За заслуги" трьох ступенів Ярослава Мудрого V ступеня. Лауреат Державної премії України

Наукова діяльність. Автор та співавтор понад 100 наукових праць, співавтор книг "Геологічні моделі золоторудних родовищ Українського щита та Донбасу", "Все про податки".

Сім'я. Одружений. Син – Олексій Азаров, бізнесмен, екснародний депутат України від Партії регіонів.

04.12.2023 р.

Свята сьогодні
Сьогодні 17 Квітня 2024г (Ср):