RU

Томенко Микола

Екснародний депутат України

Томенко Микола
Джерело фото: LIGA.net

Микола Володимирович Томенко – український політик, голова політичної партії Рідна країна. Народний депутат України IV-VIII скликань. Заступник голови ВРУ (з 8 лютого по 14 червня 2007 року та знову 2008-2012). З 4 лютого по 8 вересня 2005 року – віцепрем'єр-міністр України з гуманітарних питань в уряді Юлії Тимошенко.

Місце народження. Освіта. Народився у селі Малі Канівці Чорнобаївського району Черкаської області. У 1983-1985 рр. служив у армії, пройшов через Афганістан. У 1989-му закінчив історичний факультет Київського університету ім.Шевченка. У 1992-му там же – аспірантуру, захистив кандидатську дисертацію на тему "Проблема державності у програмних документах та діяльності сучасних політичних партій України: історико-політичний аналіз".

Кар'єра. У 1992-1995 рр. Томенко працював завідувачем кафедри політичних наук інституту державного управління та самоврядування при Кабміні України. З вересня 1994-го - доцентом кафедри політології Національного університету Києво-Могилянська академія, яку через три роки й очолив. Керував експертними громадськими організаціями Інститут посткомуністичного суспільства та Інститут політики, був віцепрезидентом фонду Українська перспектива. Стояв біля витоків української політології.

У 2000-2001 pp. встиг попрацювати з тодішнім мером Києва Олександром Омельченком – на посаді начальника головного управління друку та інформації КМДА. Невипадково, вперше ставши народним депутатом України (2002 року), віддав перевагу роботі в комітеті ВР з питань свободи слова та інформації, і навіть був обраний його головою. Він був автором та учасником низки законодавчих та громадських ініціатив щодо позбавлення українських ЗМІ цензури, становлення в країні свободи слова.

У Верховну Раду IV скликання Томенка прийшов членом правління партії Реформи та порядок, увійшов до фракції Наша Україна і не здійснив жодного переходу в інші парламентські утворення. На виборах президента України 2004 року виявився одним із найактивніших і найяскравіших членів команди опозиційного кандидата Віктора Ющенка, став його довіреною особою по загальнонаціональному виборчому округу. Був "польовим командиром" Майдану, в очах пересічних учасників Помаранчевої революції став одним із її героїв. Кажуть, що саме Томенко придумав чи зробив популярними гасла Майдану "Схід і Захід - разом!", "Міліція з народом!", "Свободу не спинити!", а також ввів у звернення слівце "бігморда".

Після перемоги Ющенко обійняв посаду віцепрем'єра з гуманітарних питань в уряді Юлії Тимошенко. У вересні 2005-го, незадовго до відставки всього Кабміну Тимошенко, Томенко подав заяву про відставку за власним бажанням. "З кожним днем повноваження уряду Порошенка (Петра Порошенка, який на той момент обіймав посаду секретаря Ради нацбезпеки та оборони України, - ред.) збільшуються і вплив на президента цього уряду стає стовідсотковим", - заявив обурений віцепрем'єр офіційного Кабміну на пресконференції.

Після розколу в "помаранчевих" силах Томенко вийшов зі складу ПРП, лідер якої Віктор Пинзеник зберіг за собою посаду міністра фінансів та у наступному "помаранчевому" уряді - Юрія Єханурова. Невдовзі після відставки Томенко влився до лав партії Батьківщина, яку очолює Тимошенко. Був одним із керівників виборчої кампанії Блоку Юлії Тимошенко на парламентських виборах 2006-го, йшов і пройшов вдруге до народних депутатів під №3 списку БЮТ. У парламенті V скликання обійняв посади заступника лідера фракції БЮТ та голови комітету з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту та туризму. А у лютому 2007-го 340 депутатськими голосами був обраний віцеспікером Верховної Ради. Пізніше, як і більшість бютівців та нашоукраїнців, погодився з ідеєю розпуску парламенту та у червні склав повноваження народного депутата.

За підсумками дострокових парламентських виборів-2007 – знову депутат парламенту (пройшов за списком БЮТ). Обраний заступником голови Верховної Ради.

З грудня 2012 року по листопад 2014 року – народний депутат України VII скликання від партії Батьківщина (№10 у списку). Голова Комітету Верховної Ради з питань свободи слова та інформації.

18 червня 2014 року президент України Петро Порошенко указом призначив Томенка своїм позаштатним радником із гуманітарних питань.

Восени 2014 року на позачергових виборах Томенка пройшов до Верховної Ради за списками партії Блок Петра Порошенка (за №8). Заступник голови депутатської фракції БПП (Юрія Луценка). Очолює комітет ВР з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

13 липня 2015 р. – президент Порошенко звільнив Томенка від виконання обов'язків позаштатного радника.

2 лютого 2016 р. спікер ВР Володимир Гройсман зачитав заяву Томенка про вихід із фракції БПП. Своє рішення Томенко пояснював незгодою з процесом ухвалення держбюджету-2016.

25 березня 2016 р. з'їзд партії БПП проголосував за позбавлення Томенка депутатського мандату, а 29 березня, після рішення Центрвиборчкому, про припинення депутатських повноважень Томенка на пленарному засіданні оголосив речник Верховної Ради Володимир Гройсман. Сам Томенко рішення з'їзду БПП вважає незаконним та пов'язує його з тим, що критикував дії президента та фракції.

У 2019 році Микола Томенко балотується до Верховної Ради IX скликання від партії Громадянська позиція №3 у списку. У результаті на виборах до ВРУ 2019 року партія Громадянська позиція не подолала прохідний бар'єр у 5%.

Наукова робота та творчість. Томенко - автор понад сотні наукових статей, книг "Історія української Конституції", "Абетка української політики", "Теорія українського кохання", співавтор підручника "Основи теорії політики".

Сім'я. Політик одружений, його дружина Валентина – історик, магістр держуправління. Подружжя виховує сина.

Хобі. Серед захоплень Томенка – сучасна українська попмузика та спорт (баскетбол, футбол, теніс).

01.12.2023 р.