RU

Васадзе Таріел

Екснародний депутат України (Партія регіонів), почесний президент УкрАВТО

Васадзе Таріел
Джерело фото: Андрей Гудзенко/LIGA.net

Таріел Шакрович Васадзе – український бізнесмен грузинського походження, президент ВАТ "Українська автомобільна корпорація", депутат Верховної Ради України (IV, V, VI та VII скликань).

Місце народження. Освіта. Народився у селі Супса Ланчхутського району Грузинської РСР. У 1971 році закінчив Київський автомобільно-дорожній інститут (за спеціальністю інженер-механік).

Кар'єра. Трудовий шлях Васадзе розпочав 1965-го автослюсарем колгоспу Хідмагала у рідному селі. Після закінчення вишу з 1971 по 1982 рр. працював інженером, старшим майстром, начальником цеху, директором станції технічного обслуговування, заступником генерального директора об'єднання Київавтотехобслуговування.

У 1982-1991 роках – заступник начальника, начальник Українського республіканського управління Автотехобслуговування. У 1991-1992 pp. - Начальник республіканського орендного об'єднання Автосервіс. З 1992 року – президент ВАТ Українська автомобільна корпорація (УкрАВТО), побудованого на фундаменті радянської системи автосервісу.

У 2002 році – радник прем'єр-міністра України Анатолія Кінаха на громадських засадах. Весною 2002-го вперше став народним депутатом України (від блоку За Єдину Україну!). На парламентських виборах 2006 та 2007 років пройшов у Верховну Раду за виборчими списками Блоку Юлії Тимошенко. 2 грудня 2010 р. було виключено з фракції БЮТ одразу після того, як він проголосував за Податковий кодекс у новій редакції з пропозиціями президента.

На парламентських виборах 2012 року Васадзе пройшов у Верховну Раду за №36 у списку Партії регіонів.

16 січня 2014 року голосував за "диктаторські закони" - пакет антидемократичних законів, які суттєво обмежували права громадян та свободу слова.

Бізнес та стан. Корпорація УкрАВТО, контрольована Васадзе, входить до найбільших в Україні виробників та імпортерів автомобілів. Включає кілька десятків компаній і підприємств (заводи з виробництва автомобілів і комплектуючих, мережі автосалонів і станцій техобслуговування, АЗС, страхові компанії). Серед найбільших активів – Запорізький автомобілебудівний завод та польський автозавод FSO. До речі, близько двох сотень структурних підрозділів УкрАВТО працюють саме у Польщі (приблизно вдвічі менше, ніж в Україні). Васадзе також має відношення до столичної торгової мережі Квадрат та мережі ресторанів швидкого харчування Швидко.

У березні 2007 року український журнал Фокус оцінив статки співвласника УкрАВТО у $720 млн., поставивши його у списку найбагатших українців на 21-е місце. А місяцем раніше грузинська газета Georgian Times у своїх оцінках зайшла ще далі. У своєму рейтингу найбагатших грузинів планети видання поставило Васадзе на 4-е місце, нарахувавши у бізнесмена та політика активів на $5 млрд., що приблизно дорівнює двом річним бюджетам Грузії.

Через рік Фокус нарахував у політика $780 млн. А видання Корреспондент, вивчаючи його активи, дійшло висновку, що статки автомобільного магната "тягне" на $2,1 млрд., завдяки чому в топ-50 українських товстосумів він посів 14-е місце.

У 2012 році в "Золотій сотні" Кореспондента Таріел Васадзе посів 53 місце зі статками $180 млн.

У 2013 році Фокус оцінив статки Таріела Васадзе в $340,5 млн (51 місце рейтингу "200 найбагатших людей України").

2014-го Forbеs оцінив статки Васадзе в $104 млн.

Погляди та оцінки. Неодноразово змінював політичні симпатії. У першу депутатську каденцію встиг побувати членом шести фракцій та груп (у тому числі у "прокучмівській" Єдиній Україні, фракції партії Трудова Україна, Партії промисловців та підприємців, Воля народу). Зрештою, у грудні 2005-го зупинився на БЮТ. Це при тому, що незадовго до того, після отримання портфеля прем'єра 2005-го, Юлія Тимошенко не шкодувала критики щодо наділення АвтоЗАЗу спеціальними пільгами. А сам господар автозаводу публічно вщент розносив ініціативу глави уряду щодо скасування вільних економічних зон та податкових пільг. Втім, ця суперечність незабаром перестала бути у відносинах політиків вододілом. Васадзе став членом тимошенківської партії Батьківщина, політради блоку, і, кажуть, одним із його головних спонсорів. У 2006 та 2007 роках курирував проведення виборчої кампанії БЮТ у Запорізькій області.

Після створення демократичної коаліції між БЮТ та блоком Наша Україна – Народна самооборона кандидатуру Васадзе було запропоновано на пост міністра транспорту та зв'язку за квотою Тимошенко. При цьому зазначимо, що на цю публічну посаду претендувала людина, яку досі назвати публічною можна з великою натяжкою. У день обрання нового уряду, всупереч очікуванням низки спостерігачів, на посаду голови Мінтрансзв'язку було запропоновано іншого депутата-бютівця - Йосипа Вінського. А почесний президент УкрАВТО пояснив відсутність свого прізвища у списку членів нового уряду самовідведенням: мовляв, не захотів поєднувати бізнес та політику.

До речі, в історії з висуванням Васадзе на посаду голови Мінтрансзв'язку відразу ж трапився невеликий курйоз. З поширеної в парламенті декларації про доходи кандидата стало відомо, що один із найбагатших українців та провідних вітчизняних виробників та імпортерів автомобілів володіє динозавром радянського автомобілебудування – ЗАЗ-965. У народі цю модель "Запорожця" жартома називали "вухатий".

Регалії. Заслужений працівник транспорту України Нагороджений орденами "За заслуги" ІІІ ступеня та князя Ярослава Мудрого V ступеня.

Сім'я. Васадзе одружений. У нього двоє дітей.

Хобі. Захоплюється полюванням. Заради цієї пристрасті у компанії з іншими політиками (зокрема, братами Сергієм та Олександром Буряками з БЮТ та регіоналом Віталієм Хомутинником) взяв в оренду під Києвом ділянку лісу, де тепер для втіхи орендарів спеціально розводять та вирощують дичину.

10.10.2023 р.