RU

Пшонка Віктор

Ексгенпрокурор України

Пшонка Віктор
Дата народження: 06.02.1954

Віктор Павлович Пшонка – генеральний прокурор України (2010-2014), доктор юридичних наук.

Під час подій Євромайдану зник з України та ховається від слідства. Знаходиться у розшуку.

Місце народження. Освіта. Народився у селі Сергіївка Слов'янського району Донецької області. У 1980 році закінчив Харківський юридичний інститут. Кандидат юридичних наук.

Кар'єра. Після школи та строкової служби в армії працював на одному з підприємств Краматорська.

У 1980-му почав працювати слідчим, пізніше став помічником прокурора Краматорська.

1983-1986 рр. - заввідділу адміністративних органів Краматорського міськкому КПРС.

З 1986 - прокурор Краматорська, з 1997 - перший заступник прокурора Донецької області.

1998-2003 рр. – прокурор Донецької області, член колегії генеральної прокуратури України.

З листопада 2003 року – заступник генерального прокурора України Геннадія Васильєва. Відповідав за організацію прокурорського нагляду за дотриманням законодавства в органах МВС, СБУ, податкової міліції та спеціальних підрозділах боротьби з оргзлочинністю та корупцією, Держмитслужби та Держприкордонслужби. У грудні 2004-го звільнився за власним бажанням.

З кінця 2006 року – заступник генерального прокурора України Олександра Медведька. Очолив нагляд за правоохоронними органами, які здійснюють оперативно-розшукову діяльність, дізнання та досудове слідство. У червні 2010 року був призначений першим заступником генпрокурора (замість Сергія Винокурова, який пішов до Конституційного Суду).

4 листопада 2010 року за поданням президента Віктора Януковича призначений Верховною Радою генеральним прокурором України.

22 лютого 2014 р. Верховна Рада України висловила генпрокурору Пшонці недовіру. У відповідній постанові йдеться, що його діяльність "привела до масового порушення конституційних прав і свобод людини та громадянина, десятків убитих та сотень поранених громадян". Замість Пшонки виконувачем обов'язків генпрокурора став Олег Махницький.

Член Вищої ради юстиції України.

Санкції. 5 березня 2014 року Рада Європейського Союзу схвалила блокування коштів відстороненого Верховною Радою з посади президента України Віктора Януковича, його синів Олександра та Віктора, експрем'єра Миколу Азарова та його сина Олексія, братів Андрія та Сергія Клюєвих, ексгенпрокурора Віктора Пшонки та його сина Артема, бізнесмена Сергія Курченка - лише 17 осіб з-поміж колишніх чиновників та наближених до експрезидента Януковича, які підозрюються у незаконному використанні бюджетних коштів.

Регалії. Державний радник юстиції 1 класу. Заслужений адвокат України. Почесний працівник прокуратури України.

Сім'я. Син Артем Пшонка (1976 р.н.) – народний депутат України від Партії регіонів V-VI скликань. 

18.01.2024 р.

Свята сьогодні
Сьогодні 17 Квітня 2024г (Ср):