RU

Данилишин Богдан

Ексголова Ради НБУ, ексміністр економіки України

Данилишин Богдан

Богдан Михайлович Данилишин – міністр економіки України (2007-2010), голова Ради Національного банку України (2016-2023).

Місце народження. Освіта. Народився 6 червня 1963 року у Долинському районі Івано-Франківської області. У 1982 закінчив Тернопільський державний педагогічний інститут, аспірантуру (РВПС України НАНУ) за спеціальністю економіка (1991), докторантуру (НАН України) за спеціальністю економіка регіонів, розвиток продуктивних сил (1997). Доктор економічних наук, професор, академік НАН України.

Політична кар'єра. До обрання 18 грудня 2007 року міністр економіки в уряді Юлії Тимошенко обіймав посаду голови ради з вивчення продуктивних сил України Національної академії наук. Член-кореспондент НАН України

Членом уряду став за квотою Блоку Юлії Тимошенко, якому після створення демократичної коаліції з блоком Наша Україна – Народна самооборона дістався економічний блок в органах виконавчої влади. Втратив пост у зв'язку з відставкою Кабміну після перемоги на президентських виборах Віктора Януковича.

У серпні 2010 року Генпрокуратура України порушила кримінальну справу стосовно Данилишина. Його звинуватили у заподіянні державі збитків на кілька мільйонів гривень. Зокрема, за версією правоохоронців, збитки у 4,5 млн грн були нанесений за погодженням з ДП Міжнародний аеропорт "Бориспіль" застосування процедури закупівлі в одного учасника. Ексміністра було оголошено в міжнародний розшук і затримано в Чехії, де він попросив політичного притулку. Міністерство внутрішніх справ Чехії 13 січня 2011 р. задовольнило його прохання. 14 січня Богдана Данилишина випустили на волю за ухвалою міського суду Праги.

У травні 2011 року Богдан Данилишин очолив міжнародну неурядову організацію, яка отримала назву "Українська Європейська Перспектива".

У 2013 році обраний президентом Європейського інституту економічних та політичних досліджень розвитку країн Центральної та Східної Європи та України (Прага).

1 березня 2013 року управління зв'язків з громадськістю Міністерства внутрішніх справ України повідомило, що 12 грудня 2012 року Генеральна прокуратура України припинила кримінальне провадження щодо Богдана Данилишина через відсутність складу злочину, його зняли з міжнародного розшуку.

У 2014 році повернувся до України. Професор Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана, керівник Інституту регіоналістики КНЕУ.

24 жовтня 2016 року президент України Петро Порошенко призначив Богдана Данилишина членом Ради Національного банку України.

25 жовтня 2016 року Рада Національного банку України обрала Богдана Данилишина своїм головою.

14 листопада 2019 року Богдана Данилишина переобрали головою ради НБУ.

24 жовтня 2023 року президент Володимир Зеленський звільнив Богдана Данилишина з посади члена Ради Національного банку у зв'язку із закінченням терміну повноважень.

Наукова спеціалізація. Автор понад 150 наукових праць щодо формування сучасної регіональної політики, економіки природокористування та розвитку продуктивних сил України.

Спеціалізується на дослідженні шляхів комплексного еколого-, соціально-економічного та науково-технічного прогнозування розвитку національної економіки та регіонів України. На формуванні цілісної регіональної політики економічної політики держави - зокрема, щодо вирівнювання рівнів соціально-економічного розвитку регіонів, розвитку депресивних територій, малих монофункціональних міст тощо.

Під науковим керівництвом Данилишина було розроблено програму розвитку малих міст України. Він брав участь у розробленні концепції державної регіональної політики, генеральної схеми планування території України, низки нормативно-правових, законодавчих актів з питань розвитку регіонів і територіальних громад, екологічної політики та природно-техногенної безпеки.

07.05.2024 р.