RU

Газпром

Газпром

ВАТ "Газпром" - російська газодобувна та газорозподільна монополія, найбільша корпорація РФ. 50% капіталу належить державі. Штаб-квартира знаходиться у Санкт-Петербурзі.

Газпром - найбільша газова компанія світу, що займається геологорозвідкою та видобутком природного газу, газового конденсату, нафти, їх транспортуванням, переробкою та реалізацією в Росії та за її межами. Є правонаступником майнових правий і обов'язків Державного газового концерну Газпром, створеного 1989 року у результаті перетворення Міністерства газової промисловості СРСР.

Газпром має у своєму розпорядженні найбагатші у світі запаси природного газу. Його частка у світових запасах – 16,9%, у російських – 60%. Газпрому належать магістральні газопроводи, які об'єднані в Єдину систему газопостачання (ЕСГ) Росії. Загальна чисельність персоналу Групи Газпром – 466 тис осіб (на 2018 рік).

ВАТ "Газпром" - найбільше акціонерне товариство у Росії. Загальна кількість акціонерів підприємства - понад 500 тис. Найбільший акціонер - держава. У 2005 році у результаті придбання державною компанією ВАТ "Роснефтегаз" 10,74% акцій ВАТ "Газпром" частка Російської Федерації в акціонерному капіталі ВАТ "Газпром" збільшилася до контрольного пакета (50,002%). Засновник ВАТ – уряд РФ. Структура державної власності така: 38,373% належить Федеральному агентству з управління майном, 10,74% – Роснафтогазу. Голова правління компанії - Олексій Міллер. Змінив на цій посаді Віктора Черномирдіна (ексголова уряду РФ).

Акції Газпрому залишаються одним із найпривабливіших інструментів російського ринку цінних паперів. Протягом 2005 року ціна акцій на внутрішньому та зовнішньому ринках зростала, значно перевищуючи динаміку зростання цін акцій та АДР (American Depositary Receipt) інших російських емітентів. За рік вартість однієї акції зросла з 76,10 руб у грудні 2004 року до 192 руб у грудні 2005-го. Зростання котирувань акцій ВАТ "Газпром" у 2006 році як на російських, так і на закордонних біржах тривало.

У 2005 році в рейтингу 500 найбільших компаній планети, складеному виданням The Financial Times, Газпром посів 6-те місце, поступившись декільком світовим компаніям, таким як Exxon Mobil, General Electric та Microsoft. В аналогічному рейтингу 2006 року російський Газпром був на 10 позиції.

Вирішення стратегічних завдань Газпром здійснює шляхом реалізації низки проєктів. Серед них – розробка Штокманівського газоконденсатного родовища (розвідані запаси ШГКМ – не менше 3,7 трлн куб.м газу та понад 31 млн т газового конденсату). Ще один проєкт – будівництво газопроводу Nord Stream. Це новий маршрут експорту російського газу до Європи (споживачам Німеччини, Великої Британії, Нідерландів, Франції, Данії) – в обхід країн-транзитерів (зокрема України). Першу нитку Nord Stream (пропускна спроможність – 27,5 млрд куб.м газу на рік) заплановано було ввести в експлуатацію у 2010 році. Друга нитка збільшить пропускну спроможність газопроводу вдвічі. Партнерами Газпрому у проєкті виступають німецькі компанії BASF AG та E.ON AG. Для реалізації проєкту створено СП Nord Stream AG, у капіталі якого Газпрому належить 51%, а партнерам – по 24,5%.

Також серед стратегічних проєктів Газпрому - освоєння родовищ російського півострова Ямал (розвідані запаси газу там становлять 10,4 трлн куб.м, конденсату - 228,3 млн т, нафти - 291,8 млн т); програма створення у Східному Сибіру та Далекому Сході єдиної системи видобутку, транспортування газу та газопостачання з урахуванням виходу ринок Китаю; розробка Приразломного нафтового родовища у Баренцевому морі; будівництво газопроводу Блакитний потік із Росії до Туреччини; вихід на світові ринки з новим продуктом – зрідженим природним газом тощо.

На ринку України Газпром був представлений компанією РосУкрЕнерго (ліквідована у 2014 році), яка продавала вітчизняним споживачам газ, видобутий у Середній Азії. Російському газовому монополісту належало 50% "РУЕ". Інші 50 - українському мільярдеру Дмитру Фірташу (45%) та його партнеру Івану Фурсіну.

Компанія є єдиним експортером газу з РФ - ці функції здійснює її дочірня компанія "Газпром експорт". Холдинг постачає газ практично до всіх країн СНД, країн Балтії, Західної та Східної Європи. Планує вийти на ринки Азійсько-Тихоокеанського регіону. Концерн забезпечує приблизно третину сумарного імпорту до країн Західної Європи, основними покупцями російського газу є Німеччина, Італія, Туреччина та Франція. У 2007 році постачання газпромівського газу до Центральної та Західної Європи склали 150,5 млрд м³, до країн СНД та Балтійського регіону — 54,6 млрд м2. Компанія розвиває експортні напрямки, реалізуючи в партнерстві з іноземцями низку великих газопровідних проєктів – Блакитний потік (вже діє), Північний потік (введений в експлуатацію) та Південний потік (планувалося розпочати будівництво у 2012 році, згодом – у 2015-му, Європарламент своїм рішенням від 17 квітня 2014 року зупинив будівництво Південного потоку).

Газпром володіє набором активів, що роблять його мультиенергетичною корпорацією. Так, концерн контролює нафтовидобувну Газпром нефть (раніше Сибнефть), низку електроенергетичних підприємств - Мосенерго, ТГК-1, ОГК-2, ОГК-6, які збирається внести в Газоенергетичну компанію. Нафтовий бізнес і електроенергетику Газпром вважає профільними активами, глава концерну Олексій Міллер навіть позначав інтерес компанії до атомної енергетики. У портфелі Газпрому є і непрофільні активи. Це 43% акцій Газпромбанку, що контролює інші непрофільні активи Газпрому - нафтохімічний гігант СІБУР, 49,8% акцій Атомбудекспорту, ОМЗ, інжинірингову компанію Будтрансгаз.

Акції Газпрому торгуються на російських майданчиках та на Лондонській фондовій біржі (у вигляді депозитарних розписок, ADR). На 2023 р. Газпрому становить 3,992 трлн руб ($43,38 млрд),

30.04.2024 р.

Свята сьогодні
Сьогодні 20 Травня 2024г (Пн):